Światowy dzień zdrowia 2021 w szkole – Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata

Każdego roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanawia podkreślić temat aktualny w świecie zdrowia i medycyny. Począwszy od zdrowia psychicznego po ubezpieczenia, ten dzień nadaje ton temu, co liczy się aktualnie na globalnej scenie zdrowotnej. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia 2021 rzuci światło na budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata.

zdrowie w szkole

Kiedy wypada Światowy Dzień Zdrowia 2021?

Niezrównana wartość zdrowia — Dzień Zdrowia — jest obchodzony 7 kwietnia. Na czele tego święta stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tym dniu promowany i obchodzony jest na całym świecie dobrostan fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Jaka jest historia Dnia Zdrowia?

Aby mówić o tym ważnym Dniu Zdrowia, musimy porozmawiać o utworzeniu Światowej Organizacji Zdrowia jako całości. W grudniu 1945 r. urzędnicy Brazylii i Chin zaproponowali utworzenie międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną zdrowia, która byłaby wszechstronna i całkowicie niezależna.

Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia

Pół roku później w Nowym Jorku, w lipcu 1946 r., Zatwierdzono konstytucję Światowej Organizacji Zdrowia. Wspomniana konstytucja weszła w życie 7 kwietnia 1948 r., gdy 61 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu organizacji pozarządowej.

Utworzenie Światowego Dnia Zdrowia

Jako jedno z pierwszych oficjalnych aktów WHO stworzyło obchody Globalnego Dnia Zdrowia. Po raz pierwszy odbyły się 22 lipca 1949 r., jednak później zmieniono datę na 7 kwietnia wtedy, kiedy powstała WHO, aby zachęcić uczniów szkół do obchodzenia tego dnia. Od 1950 r., Worth Health Day wykorzystuje co roku inny temat, wybierany przez obecnego Dyrektora Generalnego WHO, na podstawie sugestii rządów i pracowników.

Inicjatywy i programy promujące zdrowie 2021

Dzień Zdrowia stanowi globalną okazję do skupienia uwagi na ważnych kwestiach zdrowia publicznego, które mają wpływ na społeczność międzynarodową. Z okazji powszechnego Dnia Zdrowia uruchamiane są programy promocyjne, które trwają długo po 7 kwietnia. Światowy Dzień Zdrowia 2021 skupia się na kluczowej roli, jaką społeczeństwo — w tym my i nasze dzieci — odgrywają w zapewnianiu zdrowszego i bezpieczniejszego świata.

Jakie są tradycje obchodzenia Światowego Dnia Zdrowia?

Od samego początku problemy zdrowotne i dostęp do opieki zdrowotnej były przedmiotem intensywnych kampanii na całym świecie w ramach Światowego Dnia Zdrowia. Organizacja Zdrowia każdego roku ma inny temat na ten dzień, który jest podkreślany w szkołach, seminariach, warsztatach i forach dyskusyjnych. Ten dzień ma na celu uświadomienie problemów zdrowotnych osób potrzebujących i mniej szczęśliwych w biednych regionach na całym świecie, a także przypomnienie nam, abyśmy byli wdzięczni za swoje zdrowie i lepiej o siebie dbali.

zdrowie to jagody 

Pomysły w celebrowaniu zdrowia w szkole

Organizowane są zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak wycieczki piesze i rowerowe, a także akcje charytatywne i zbiórki pieniędzy. Zdrowie psychiczne jest często najbardziej zaniedbane, a ze względu na nasz stresujący styl życia jest obecnie bardzo ważne. Dlatego zachęcamy do nauki mediacji i edukowania na tematy terapii u psychologa — niszczenie tego tematu tabu. Dodatkowo zalecamy edukację w zakresie odżywiania — jesteś tym, co jesz. Warto przejrzeć również aktualne gazetki sklepów, np. takie jak gazetka Kaufland, by przeprowadzić z dziećmi ćwiczenia zdrowego odżywania i organizowania zdrowszych zakupów wraz z ich rodzicami.

Jak obchodzić Światowy Dzień Zdrowia w szkole?

Zorganizuj rozmowę w swojej klasie. WHO oferuje bezpłatne zestawy narzędzi informacyjnych. Podejmij wyzwanie i poprowadź rozmowę z dziećmi na temat aktualnego problemu zdrowotnego.

Przeczytaj o tematach z minionego roku

Biorąc pod uwagę ponad 50 lat dni zdrowia w archiwach, ciekawym ćwiczeniem może być przyjrzenie się, jak daleko — lub nie — zaszliśmy w opiece zdrowotnej. Możesz dowiedzieć się czegoś interesującego i istotnego nawet ze starszych informacji.

Dlaczego ten Dzień jest ważny?

Światowy Dzień Zdrowia inspiruje do działań na skalę globalną. Ten dzień aktywuje działania uświadamiające. To szansa na nauczenie się czegoś nowego. Wybierając co roku inny temat, Światowy Dzień Zdrowia gwarantuje, że zawsze się uczymy! WHO każdego roku wybiera temat w oparciu o aktualny naglący problem zdrowotny i poświęca tydzień na jego rozpatrywanie.