Historia z Iglicą w tle, czyli poznaniacy dzielą się wspomnieniami na stulecie MTP

Choć od roku branża targowa zmaga się z ogromnym kryzysem związanym z pandemią i obostrzeniami, to nie oznacza, że ten rok nie będzie szczególny dla Międzynarodowych Targów Poznańskich. To właśnie w 2021 roku przypada stulecie istnienia jednej z ikon stolicy Wielkopolski. Z okazji jubileuszu organizowana jest akcja „Historie z Iglicą w tle”.

 

Historia Poznania i regionu zdecydowanie wyglądałabym inaczej, gdyby nie powstały Targi Poznańskie. To miejsce, wydarzenia i ludzie, a także prestiż jaki wiązał się z MTP miały znaczący wpływ na rozwój miasta. Do dziś to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych ze stolica Wielkopolski, które w znaczący sposób wpływa na codzienne życie poznaniaków.

Trudno znaleźć mieszkańca, który nie miałby wspomnień z MTP. To nie tylko duże, dobrze znane imprezy, ale także mniejsze wydarzenia, a czasem i osobiste sytuacje i przeżycia.

Pierwszy raz byłem na targach na początku lat osiemdziesiątych, w wieku 12 lat. Razem z kolegą przecisnęliśmy się pomiędzy prętami ogrodzenia i trafiliśmy do zupełnie innego świata. To był niewyobrażalny z dzisiejszej perspektywy przeskok, jak wejście do Disneylandu, a nawet lepiej! Wszędzie kolory, cukierki o różnych smakach, podczas gdy na zewnątrz dostępna była tylko czekolada, która nawet nie była słodka. Sam nie wiem dlaczego, ale najbardziej zapadła mi w pamięć jedna rzecz – długopis, który dostałem na jednym ze stoisk. Kolorowy, z płynnym wnętrzem i pływającym statkiem. Chwilę później milicjanci wyprowadzili mnie z terenu, ale ten długopis zachowałem na długo i do dziś jest dla mnie jednym z najbardziej żywych wspomnień z dzieciństwa – wspomina Robert Tomaszewski, pracownik targowego archiwum.

Świętując swój jubileusz Międzynarodowe Targi Poznańskie prowadzą akcję Historia z Iglicą w tle. Każdy może przesłać swoje wspomnienia, historie i opowieści, a także fotografie związane z targami. Całość zostanie zebrana przez Targowe Archiwum Cyfrowe i udostępnione w okazji 100-lecia istnienia, jako wyjątkowa pamiątka. Wybrane zdjęcia i wspomnienia stworzę wystawę plenerową, która stanie na Wolnym Dziedzińcu UMP.

Autorzy najciekawszych materiałów mogą otrzymać nagrody, w tym m.in. hulajnogę elektryczną, aparaty Instax Mini, książki “Pewuka. Cud nad Wartą” F. Czekały i T. Mikszo, vouchery do wykorzystania w restauracji GARDENcity oraz roczne bilety na wybrane wydarzenia Grupy MTP. 

Historie oraz zdjęcia przesłać można drogą mailową na adres archiwum@grupamtp.pl, opisać w komentarzu pod postem konkursowym na fanpage’u Targowe Archiwum Cyfrowe, wysyłać pocztą lub dostarczyć bezpośrednio na adres: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań, z dopiskiem “Historie z Iglicą w tle”.