Jak zostać projektantem gier komputerowych?

Wiele osób w młodym wieku obecnie marzy, aby w przyszłości zostać projektantami gier komputerowych.

Swojego rodzaju hobby grania w gry może stać się prawdziwą karierą. Niektórzy wolą grać w już istniejące gry, automaty online w kasyno i odnosić na tym polu sukcesy.

Inni wybierają tylko poszczególne ulubione gry, jak Fire Joker czy Dota, i grają w nie na okrągło. Z czasem bywa się tak, że chcieliby coś zmienić w tych grach, jakiś mały szczegół czy bohatera. Cóż, nie można tego zrobić w już istniejącej grze, ale zawsze jest możliwość zaprojektowania nowej.

Dowiedz się dzięki nam, jak krok po kroku zostać prawdziwym projektantem gier.

Zdobądź wyższe wykształcenie

Jeśli liczysz na pracę w dużej firmie, która zajmuje się produkowaniem gier, koniecznie musisz uzyskać tytuł licencjata. Powinien on być spokrewniony z twoją karierą w przyszłości, a więc do wyboru masz informatykę, projektowanie gier, animację komputerową, rozwój mobilny itp.

Programy z zakresu projektowania gier nie są jeszcze tak popularne i niewiele uczelni posiada specjalizacyjne programy. Na licencjacie musisz się przede wszystkim nauczyć się modelowania, animacji, projektowania interfejsu, rysowania i pisania programów, w których można tworzyć gry w przyszłości.

Jeśli nie zdobędziesz takich umiejętności na studiach licencjackich, zawsze możesz zapisać się na dodatkowe szkolenia lub kursy projektowania gier wideo. Pamiętaj także, aby podczas studiów zapoznać się z dużą ilością już powstałych gier. To pomoże ci w przyszłości w ich tworzeniu.

Wybierz swoją karierę w branży gier komputerowych

Już wcześniej mówiliśmy o profesjonalnych graczach komputerowych, jako możliwości wyboru kariery w świecie e-gamingu. Do kolejnych możliwości, to co nas obecnie interesuje, należy tworzenie gier komputerowych. Tutaj znajdziemy kilka kategorii:

1.  Projektant gier komputerowych

Zadaniem projektanta gier jest rozplanowanie ogólnego konceptu gry i jej podstawowych mechanizmów. Projektant jest osobą odpowiedzialną za podłoże gry i podstawowy zarys: ile graczy, poziomów i przeciwników będzie miała gra.

Projektant gier musi mieć ukończone studia z projektowania gier i animacji 3D. Dodatkowo musi to być osoba kreatywna, komunikacyjna i jednocześnie logicznie myśląca, z dobrą znajomością matematyki.

2.  Programista

Programista urzeczywistnia koncept gry stworzony przez projektanta. Pomysły zostają wcielone w prawdziwe obrazy na ekranie. Na tym etapie potrzebna jest znajomość języków kodowania.

Grupy programistów z pomoca kodu udoskonalają postacie w grze, odpowiednie reakcje podczas rozrywki itp. Osoba, która się tym zajmuje, koniecznie musi mieć ukończone studia informatyki lub programowania.

3.  Grafik komputerowy

Do zadań grafika należy nadanie obrazu i odpowiednich kolorów wcześniej zaprojektowanej gry. Obrazy muszą do siebie pasować pod względem stylu i charakteru gry. Graficy pracują nad dokładnymi obrazami postaci każdego obiektu w grze z osobna.

Osoba zajmująca się tym dziełem powinna mieć ukończone studia z zakresu grafiki komputerowej, animali lub ilustraci.

4.  Tester

Po stworzeniu gry do dzieła przystępuje tester, którego zadaniem jest kontrola jakości gry. Dana osoba musi upewnić się, że wszystkie mechanizmy gry funkcjonują poprawnie od strony technicznej.

Oczywiście są to tylko wybrane zawody w danej profesji. Proces tworzenia gier jest bardzo długi: od pomysłu na grę poprzez realizację, programowanie, design, do promocji gry i marketingu.

Zdobywaj doświadczenie w świecie gier

Współcześnie oprócz dyplomu musisz mieć jeszcze doświadczenie, aby dostać dobrą pracę. Dla początkujących projektantów jest to nie lada wyzwanie, bo gdzie je zdobyć?

Jeszcze na studiach chwytają się wszystkich możliwych programów wymiany studenckiej, praktyk zagranicznych i ofert stażowych. Praktyki u profesjonalistów i w firmach zajmujących się grami pomogą ci zdobyć potrzebne doświadczenie.

Wszystkie dodatkowe aktywności na studiach będziesz mógł wpisać w CV i po zakończeniu uczelni starać się o dobrą pracę w dużej firmie, mając już pewne doświadczenie.

Spróbuj zaprojektować swoją własną grę

Zawsze warto spróbować stworzyć własną grę. Wykorzystaj do tego całe swoje doświadczenie, który zdobyłeś, ucząc się teorii i grając w inne gry. Przystąp do pracy nad swoją własną grą.

Zacznij pracę od tworzenia prostych gier. Możesz do tego używać darmowych programów, a po opanowaniu podstaw będziesz mógł pracować nad bardziej złożonymi projektami. Pamiętaj, że każda twoja gra jest kolejnym krokiem w zdobyciu lepszego doświadczenia. Każda gra może zostać dołączona do twojego portfolio jako projekt doświadczeniowy.

Czy można zostać projektantem gier bez dyplomu?

Dyplom będzie ci potrzebny, aby pracować w dużych firmach. Jeśli chcesz tworzyć gry na własną rękę, możesz to robić bez ukończenia studiów. Po prostu będziesz musiał samodzielnie zająć się nauką, aby poznać wszystkie podstawy.

Obecnie doświadczenie jest ważniejsze niż studia specjalistyczne, dlatego praca pod okiem prawdziwego profesjonalisty może cię nauczyć bardzo wiele.

Następnie musisz samodzielnie przetestować wiele gier wideo. Zagraj w tyle gier, ile jesteś w stanie. Dopiero potem, mając już pewną bazę, możesz zacząć tworzyć własne projekty. Tworzenie gier doda ci więcej doświadczenia i sprawi, że z każdą kolejną grą będziesz coraz lepszy.

Tworzenie gier dla każdego

Podsumowując, możemy tylko powiedzieć, że praktycznie każdy może zostać projektantem gier, jeśli tylko chce. Aby nauczyć się projektowania gier, można udać się na studia wyższe albo przejść kilka specjalnych kursów i szkoleń.

W pracy projektanta gier wideo, jak i w wielu innych zawodach, liczy się doświadczenie i prawdziwa passa. Jeśli rzeczywiście projektowanie gier jest twoim hobbym, nie zwlekaj i spraw, aby stało się to twoją karierą.