Noworodek w Oknie Życia w Wielkopolsce

Pobudka w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim w Poniedziałek Wielkanocny była inna niż zwykle. Tym razem w budynku rozległ się alarm informujący, że w oknie życia znajduje się dziecko.

 

Okno Życia przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie Wielkopolskim istnieje już kilka lat.

W poniedziałek, 5 kwietnia, alarm uruchomił się tam po raz drugi w historii. Siostry Elżbietanki opiekujące się Oknem, znalazły tam dziewczynkę, która jest noworodkiem.

Dziecko zostało przebadane przez lekarzy, którzy stwierdzili, że jest zdrowe i w dobrym stanie. Matka zadbała o nie przed oddaniem.

Ideą Okien Życia jest umożliwienie opiekunom pozostawienia dziecka w bezpiecznym miejscu w sposób anonimowy, gdy z różnych przyczyn nie są w stanie opiekować się maluchem.

Po umieszczeniu dziecka w specjalnie wyznaczonym, ciepłym miejscu i zamknięciu okna, uruchamiany jest alarm słyszalny dla osób, które sprawują opiekę nad Oknem. Dzięki temu pozostawione dzieci nie przebywają same zbyt długo i szybko zyskują opiekę. Każdy znaleziony maluch jest badany przez lekarzy. Czasem zdarza się, że osoba pozostawiająca dziecko zostawia list lub notkę, w której np. informuje o dacie urodzenia, imieniu malucha czy też wyjaśnia powody swojej decyzji. Zdarzają się również prośby o przekazanie listu dziecku, gdy będzie dorosłe.