Wielkopolscy terytorialsi na służbie także w Święta

Służba nie świętuje – ponad stu żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dwustu z wojsk operacyjnych przez wielkanocny weekend pełniło zadania związane ze służbą w czasie pandemii. Żołnierze wykonywali wymazy do testów na obecność koronawirusa oraz pomagali seniorom połączyć się wirtualnie z rodziną.

 

Żołnierze z 124. batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład 12. WBOT, przez cały wielkanocny weekend pracowali przy mobilnym punkcie Test&Go, który powstał przy Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej. Pobierano tam wymazy do testów na obecność koronawirusa.

Podobne działania żołnierze wykonywali także w przyszpitalnych punktach wymazowych.

W okresie Świąt Wielkanocnych wielkopolscy terytorialsi pobrali ponad 7800 wymazów.

Terytorialsi ponownie przeprowadzili także akcję “Łączymy na Święta”. Pierwsza edycja, którą przeprowadzono w okresie Bożego Narodzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywną reakcją , dlatego podjęto decyzję o zorganizowaniu kolejnej odsłony.

Żołnierze pomagali seniorom zakażonym koronawirusem w kontakcie z bliskimi poprzez wideokonferencję. Akcję przeprowadzono w izolatorium Ikar, gdzie terytorialsi pomagają medykom w opiece nad osobami zakażonymi, a także w DPS w Kaliszu.

Osoby starsze, które przebywają w izolacji i nie do końca radzą sobie z nowościami technologicznymi, mogą czuć się nieco osamotnione z powodu braku kontaktu wizualnego z rodziną. Ten projekt jest skierowany właśnie do nich. Gdy łączymy seniorów z bliskimi, widzimy na ich twarzach uśmiech oraz wzruszenie i to po obu stronach – mówi st. szer. Michał Misiorny, żołnierz 12 WBOT, który w pandemii pełni służbę w izolatorium Ikar.

Wideopołączenia przeprowadzono przy użyciu wojskowych tabletów.