Powiat Poznański zaszczepi się przeciw COVID-19 w 4 tygodnie?

Cztery tygodnie – dokładnie tyle wystarczy do zaszczepienia wszystkich mieszkańców powiatu poznańskiego przeciw COVID-19. Gminy są gotowe uruchomić punkty masowych szczepień czynne siedem dni w tygodniu. Problemem jest jedynie dostępność szczepionek, jednak ta kwestia także – według zapowiedzi rządu – ma wkrótce się rozwiązać.

 

Wczoraj informowaliśmy o tym, że w Wielkopolsce zgłoszono 105 propozycji miejsc, w których mogłyby powstać punkty masowych szczepień (więcej na ten temat tutaj). Jak się okazuje, aż 23 z nich dotyczą powiatu poznańskiego.

Dzięki szybkiej mobilizacji gmin, udało się ustalić punkty, które mogą przyjąć nawet 95 tysięcy osób tygodniowo, działając 7 dni w tygodniu. Dzięki temu udałoby się zaszczepić mieszkańców powiatów w zaledwie 4 tygodnie. Punkty powstałyby w halach sportowych, widowiskowych, domach kultury i m.in. tarnowskich termach.

Jak wyjaśnia Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Metropolia Poznań, dzięki wypracowanemu już wcześniej schematowi oraz umowie ze Szpitalem Podolany, zapewniono by zespoły szczepienne dla poszczególnych punktów. Placówka jest w stanie zapewnić ok. 50-60 zespołów składających się z medyka i pielęgniarek.

Masowe punkty szczepień w powiecie poznańskim mogłyby ruszyć nawet jeszcze w tym miesiącu. Decyzja o ich uruchomieniu należy jednak do wojewody wielkopolskiego. Jak poinformował wczoraj Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, do 11 kwietnia ma powstać ostateczna lista punktów masowych szczepień w Wielkopolsce.

Przepustowość w punktach zależna będzie od dostaw preparatów do szczepień. Jak wyjaśnia starostwo powiatowe, w przypadku wolnego dostępu do szczepionek, wizja zaszczepienia wszystkich chętnych mieszkańców powiatu w cztery tygodnie jest do spełnienia. Co ważne jednak, punkty byłyby otwarte także dla mieszkańców Poznania i okolicznych powiatów w razie potrzeby.