Pleszew uruchomił własną komunikację autobusową

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew stworzył własną komunikację autobusową. Władze liczą, że dzięki wysokiej częstotliwości kursów oraz tanim biletom z pewnością stanie się ona bardzo popularna, również wśród seniorów.

 

Operatorem uruchomionej od kwietnia linii jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, spółka miejska. Zakupione zostały dwa małe autobusy. Są niskopodłogowe i umożliwiają przewożenie osób na wózkach inwalidzkich i oraz wózków dziecięcych.

Pojazdy objeżdżają pętlowo całe miasto oraz pobliską wieś Zielona Łąka – duże osiedle domów jednorodzinnych.

– Na przystankach pojawiają się średnio co 20 minut. Autobus zatrzymuje się w 30 punktach, w tym w pobliżu instytucji publicznych i szpitala. Mamy 38 kursów dziennie od poniedziałku do piątku i 10 w soboty – tłumaczy Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego Grzegorz Knappe.


Autobusy z dnia na dzień zyskują coraz więcej pasażerów. Władze tłumaczą, że to dzięki dużej częstotliwości kursów i tanim biletom – m.in.  dla seniorów posiadających miejską kartę PPL 60+ koszt jednego przejazdu to tylko złotówka, a karnet miesięczny (korzystanie bez ograniczeń) kosztuje jedynie 25 zł.

Dodatkowo autobusy mają służyć ograniczeniu ruchu samochodowego. Osoby spoza miasta, które pozostawią swoje samochody na wyznaczonych parkingach buforowych, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie.

Kursowanie linii samorządowej jest dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Jednocześnie nadal działają dotychczasowi komercyjni przewoźnicy: MZK Ostrów Wielkopolski, Pleszewskie Linie Autobusowe SKPL (wąskotorówka).

– To uzupełnienie dotychczasowej komunikacji miejskiej. Potrzebę częstych kursów, zwłaszcza do najważniejszych instytucji miasta i miejsc życia społecznego, zgłaszali sami mieszkańcy, np. seniorzy. Linia autobusowa została wdrożona po wielu analizach i konsultacjach z firmą zajmującą się transportem publicznym – wyjaśnia Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.