Poznań uczcił pamięć ofiar okupacji niemieckiej i zainaugurował Miesiąc Pamięci Narodowej

W Forcie VII zainaugurowano Miesiąc Pamięci Narodowej, a także uczczono ofiary niemieckiej okupacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, obchody miały mniejszy niż zwykle charakter.

 

W czasie II wojny światowej w Forcie VII więziono i katowano tysiące Wielkopolan. Był to pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. W czwartek, 8 kwietnia, przedstawiciele władz miasta, województwa, środowisk kombatanckich i służb, uczcili pamięć ofiar nazistowskiej okupacji.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, inauguracja obchodzonego w kwietniu Miesiąca Pamięci Narodowej miała inny, mniejszy niż zwykle wymiar. Podobnie jak w poprzednich latach wybrano jednak centralną postać obchodów.

W tym roku był to Tadeusz Staniewski, pierwszy polski burmistrz Swarzędza, a także więzień obozów koncentracyjnych.

„W tym roku wspominamy Tadeusza Staniewskiego, burmistrza Swarzędza, który był głową tamtejszego magistratu nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. Przetrzymywany przez nazistów w Forcie VII, po brutalnych przesłuchaniach trafił do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie zmarł w 1940 roku” – mówił w czasie obchodów Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.