Willa w centrum miasta będzie wyremontowana. Co tam powstanie?

Dawna willa przy ul. Wieniawskiego, którą kilka lat temu Instytut Chemii Bioorganicznej PAN odkupił od Miasta Poznań, w końcu doczeka się przebudowy. Miejsce ma odzyskać dawny blask, a jednocześnie pełnić nowe funkcje.

 

Instytut odkupił pustostan ponad 6 lat temu chcąc zaadaptować budynek na własne potrzeby. Z uwagi na stan obiektu, konieczny jest jednak gruntowny remont, który wymaga odpowiednio dużych nakładów finansowych. Po kilku latach starań Instytut może w końcu rozpocząć inwestycję.

W listopadzie 2020 roku rozpoczął się przetarg na przebudowę budynku przy ul. Wieniawskiego w formule zaprojektuj i wybuduj. Wykonawcą została poznańska firma DEMIRUG.

Budynek przez lata był pusty i wymaga kompleksowych prac. PAN chce z jednej strony przywrócić mu dawny blask, a z drugiej nadać nową funkcję. Zgodnie z założeniem ma stać się siedzibą Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Znajdą się tam laboratoria oraz sale wykładowe i edukacyjne, które będą służyć zarówno naukowcom, jak i mieszkańcom Poznania.

Umowa z wykonawcą została podpisana dzisiaj i można spodziewać się rozpoczęcia prac inwestycyjnych już wkrótce.