Na Szachtach zamontowano kolejne budki lęgowe

Na poznańskich Szachtach zamontowano kolejne budki lęgowe, które pomogą ptactwu przeżyć w mieście i wspomóc ich okres lęgowy.

 

Akcja wieszania budek lęgowych na poznańskich Szachtach to zorganizowana akcja organizacji Komitet Ochrony Orłów i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ostatnie działania były kolejnym etapem jej realizacji.

Łącznie w ciągu dwóch dni zamontowano 25 budek lęgowych, jednak były one odmienne od tych montowanych rok temu. Tym razem 3 „domki” przeznaczone są dla gągoł, 2 dla puszczyka, a pozostałych 20 dla nietoperzy.

Gągoł to kaczka, która zwykle zamieszkuje dziuple. W Polsce bardzo rzadko występuje jako ptak lęgowy, częściej można spotkać je podczas wędrówki. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę starych dziuplastych drzew, gągoły mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do lęgu, dlatego montaż budek jest jeszcze bardziej potrzebny. Okres lęgowy przypada w grudniu, dlatego przyrodnicy spodziewają się, że „domki” zostaną zamieszkane dopiero za kilka miesięcy.

W przypadku puszczyka, na podstawie wcześniejszych obserwacji zakłada się, że wkrótce ok. 15-35% zamontowanych budek będzie już zasiedlonych. Okres lęgu tych ptaków przypada od końca lutego do połowy marca, dlatego nowe „domki” prawdopodobne nie będą zamieszkałe w tym roku. Jak wyjaśniają eksperci, możliwe jednak, że zostaną wykorzystane przez inne gatunki ptaków.

Najwięcej nowych budek przeznaczonych będzie dla nietoperzy.

Łącznie na terenie Szacht zamontowano już 75 budek, w tym 20 dla szpaków, 30 dla sikorek, 3 dla gągoła, 2 dla puszczyka i 20 dla nietoperzy.

Inicjatorzy akcji liczą, że inwestycja pomoże w poprawie siedlisk dla poszczególnych gatunków i pozytywnie wpłynie na ekosystem.

Zadanie zostało zrealizowane ze środków finansowych Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo.