Mrozowe uszkodzenia elewacji – poznańskie budynki się… “sypią”

W ostatnim czasie straż miejska interweniowała w sprawie uszkodzeń elewacji budynków na terenie miasta. Jak wskazują funkcjonariusze, w okresie wiosennym to zjawisko spotykane dość często i jest wynikiem działania mrozu na materiały.

 

Mrozowe uszkodzenia elewacji budynków najczęściej dotyczą starszych, często zaniedbanych obiektów. Zwykle wiąże się to z niebezpieczeństwem, ponieważ odpadające elementy mogą zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia. Konieczne jest więc jak najszybsze zabezpieczenie miejsc i naprawa uszkodzonych fragmentów.

W ostatnim czasie strażnicy miejscy interweniowali m.in. na ul. Krakowskiej, gdzie z dachu jednej z kamienic na chodnik spadły dachówki. Strażnicy odgrodzili obszar taśmą i pilnowali, by nie wchodzili tam piesi. Jednocześnie wezwani na miejsce strażacy zabezpieczali dach poprzez usunięcie luźnych elementów zadaszenia.

Z kolei przy ul. Karmelickiej na chodnik odpadał tynk z elewacji budynku. Jak się okazało, do zdarzenia przyczynił się zarządca budynku, który zaniedbał część prac. Został za to ukarany wysokim mandatem, a zabezpieczeniem elewacji zajęli się strażacy.

Strażnicy interweniowali również przy ul. Sokoła, gdzie jedna z kamienic jest w bardzo złym stanie technicznym. Miejsce zostało odgrodzone taśmą. Właściciel budynku nie odpowiada na wezwania poznańskiej straży miejskiej, dlatego sprawa została zgłoszona Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, który będzie prowadził dalsze postępowanie w tej sprawie.