Jak odwrócić niszczycielskie działanie człowieka w przyrodę… projektując ogród?

Czy można odwrócić zniszczenia dokonane na przyrodzie przez człowieka? Czy jest szansa na uratowanie środowiska naturalnego, które wyjątkowo mocno odczuło ingerencję ludzkości? Jak się okazuje, jest to możliwe przy zastosowaniu m.in. odpowiedniej metody projektowania. Miasto Poznań wraz z Poznańskim Centrum Dziedzictwa zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Jak wyjaśnia Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, projektowanie permakulturowe pozwala na powrót do projektowania ogrodów w zgodzie z naturą.

„Większość z nas kojarzy ogrody z uporządkowanymi grządkami. Projektowanie ogrodu zgodnie z zasadami permakultury różni się od tradycyjnego podejścia, opiera się na wykorzystywaniu zachodzących w naturze naturalnych procesów. Ideą ogrodu permakulturowego jest funkcjonowanie w zgodzie z naturą” tłumaczy Agnieszka Górczewska.

Uczestnicy bezpłatnych warsztatów projektowania skupią się na roślinach rosnących na terenie Poznania wiele wieków temu i wykorzystywanych przez ówczesny lud w życiu codziennym. Zaprojektowana przez uczestników przestrzeń będzie podstawą do dalszych działań, zakładających organizację ogrodu w sąsiedztwie Bramy Poznania.

Zajęcia odbędą się w formie online w najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia. Pierwszy dzień poświęcony będzie zagadnieniom teoretycznym i przybliżeniu podstawowych informacji o permakulturze, a następnie rozpocznie się proces wspólnego projektowania. Drugiego dnia prezentowane będą poszczególne pomysły.

Pierwszego dnia warsztaty będą odbywać się w godzinach 12:00-15:00, a drugiego 15:00-17:00. Chętni mogą zgłaszać się poprzez formularz online. Otrzymają oni drogą mailową informacje organizacyjne wraz z klauzulą, którą należy podpisać i odesłać organizatorowi w formie skanu lub zdjęcia. Link do transmisji online oraz materiały szkoleniowe zostaną wysłane odrębnym mailem w dniu poprzedzającym warsztaty. 

Organizatorem akcji jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa.