Prokuratura Regionalna przejęła śledztwo dot. braku tlenu w szpitalu na MTP i czeka na wyniki sekcji zwłok pacjentów

Nie Rejonowa a Regionalna Prokuratura będzie prowadzić śledztwo w sprawie braku tlenu w zbiorniku głównym i podstawowym na terenie szpitala tymczasowego w Poznaniu. Śledczy czekają m.in. na wyniki sekcji zwłok 6 osób, które zmarły w okresie, w którym zabrakło tlenu dla pacjentów.

 

Do zdarzenia doszło 30 marca, kiedy to w zbiorniku głównym i zapasowym skończył się tlen medyczny dla pacjentów szpitala tymczasowego MTP. Jak wyjaśniono, osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie tlenu źle obliczyły zapotrzebowanie na tlen, zwłaszcza po uruchomieniu kolejnych miejsc dla pacjentów, co spowodowało zamówienie dostawy na zbyt późny termin. Nie sprawdzono także bieżącego stanu i nie przeliczono na liczbę pacjentów korzystających z instalacji tlenowych.

Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego, który odpowiada za placówkę tymczasową na targach po przeprowadzeniu wewnętrznego postępowania niemal natychmiast zwolnił dyscyplinarnie dwie osoby odpowiedzialne za zamówienie tlenu.

Jednocześnie, jeszcze tego samego dnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo życia i zdrowia pacjentów.

Początkowo sprawą miała zająć się prokuratura rejonowa, jednak z uwagi na wagę sprawy, została przejęta przez Prokuraturę Regionalną. W sprawie przeprowadzono sekcje zwłok sześciu pacjentów, którzy zmarli w czasie wystąpienia problemów z tlenem lub tuż po nich. Sprawdzane jest, czy na zgony miała wpływ sytuacja w szpitalu. Biegli mają określić przyczyny śmierci, określając możliwy związek z brakiem dostaw tlenu. Wyniki śledczy mają poznać wkrótce.

Łącznie w związku z problemami z tlenem ze szpitala ewakuowano wówczas 12 pacjentów.

Śledztwo prowadzone jest w kierunku narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia przez pacjentów szpitala.