Które punkty masowych szczepień w powiecie poznańskim zyskały akceptację NFZ? Z 23 propozycji wybrano tylko kilka

Spośród 23 propozycji, ostatecznie w powiecie poznańskim uruchomionych zostanie siedem powszechnych punktów masowych szczepień przeciw COVID-19. Jak podkreślają władze powiatu, to i tak dobry wynik w skali nie tylko województwa, ale i całego kraju.

 

Gminy w powiecie poznańskim zgłosiły aż 23 propozycje miejsc, w których mogłyby zostać przygotowane miejsca masowych szczepień przeciw COVID-19. Tygodniowo mogłyby one zapewnić obsługę ok. 100 tysięcy osób.

Ostatecznie jednak, podczas dzisiejszego spotkania, poznański NFZ przekazał akceptację dla siedmiu punktów. Dodając do tego pięć punktów działających w ramach Metropolii Poznań, łącznie daje to 12 lokalizacji powszechnych szczepień na terenie powiatu.

„W przypadku powiatów mamy szansę na najwięcej punktów w Wielkopolsce, i najprawdopodobniej także w kraju, na które zgodę wyraził NFZ” wskazuje Starostwo Powiatowe.

W gminie Czerwonak powszechny punkt szczepień ma zostać otwarty w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach przy ul. Piłsudskiego. W gminie Dopiewo będzie można się zaszczepić w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie przy ul. Poznańskiej, a w gminie Kórnik w tamtejszym Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego. W Luboniu taki punkt zaplanowano przy ul. Krańcowej, natomiast w Mosinie przy ul. Wawrzyniaka. Dwa pozostałe punkty szczepień działać będą w Rokietnickim Ośrodku Sportu przy ul. Szamotulskiej oraz w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina.

Starosta poznański, Jan Grabkowski zauważa, że z każdego z tych miejsc będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy powiatu, ale także sąsiednich miejscowości, w tym także Poznania.

Obecnie powiat czeka jeszcze na akceptację ze strony NFZ w Warszawie oraz Ministerstwa Zdrowia.

Do tej pory na terenie powiatu poznańskiego otwarto 45 populacyjnych punktów szczepień. Pięć kolejnych na kształt powszechnych powstało w wyniku działań Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Funkcjonują one w gminach: Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne.

Stowarzyszenie połączyło działania samorządów i nawiązało współpracę z partnerem medycznym, Szpitalem Podolany. Władze gminne i miejskie wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki. Gminni koordynatorzy odpowiadają też za rejestrację i umawianie mieszkańców – wyjaśnia Piotr WIśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Nowe punkty masowych szczepień ruszą prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja i będą funkcjonować 5 dni w tygodniu.