Ogromny hotel nad Jeziorem Maltańskim? O zablokowanie inwestycji zaapelował m.in. Robert Biedroń

Przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Ramiona wraz z europosłem Robertem Biedroniem zwrócili się z apelem do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, o działania mające na celu niedopuszczenie do budowy planowanego dużego hotelu nad Jeziorem Maltańskim.

 

Niedawno Poznań obiegła wiadomość o planach Malta Ski w zakresie budowy bardzo dużego hotelu tuż przy Jeziorze Maltańskim. To teren, który nie należy do miasta, a na podstawie obecnie obowiązującego, choć opracowanego przed laty (2002 r.) planu zagospodarowania przestrzennego, możliwe jest utworzenie tam obiektu tego typu, ponieważ plan jest… nieprecyzyjny.

Sprawę nagłośniła Gazeta Wyborcza, według której inwestor złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Jak wynika z nieoficjalnych informacji „hotel gigant” ma należeć do jednej z dużych sieci w branży. Malta Ski na razie studzi emocje twierdząc, że „wszystko jest na bardzo wczesnym etapie”.

W sprawie głos zabrał m.in. miejski radny Łukasz Mikuła, który jest wnukiem Klemensa Mikuły, architekta, który odpowiadał za gruntowną modernizację terenów poznańskiej Malty na przełomie lat 80. i 90. Jak wskazuje radny, sama idea wybudowania tam hotelu jest zgodna z planami jakie miał architekt w tym zakresie, jednak Klemens Mikuła przewidywał inny obiekt, niż to, co zaprezentowano w wizualizacji. Część osób określa obiekt przedstawiony we wstępnej wizualizacji jako „brzydki” i „fatalną kopię budynku AWF”.

O zablokowanie inwestycji zaapelowali także przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Ramiona oraz europoseł Robert Biedroń. Jak podkreślono w specjalnym piśmie, tereny nad jeziorem Malta są bardzo ważną częścią dla mieszkańców i turystów. Interesujący teren niemal w sercu miasta, otoczony naturą, miejscami do sportu i rekreacji, z walorami krajobrazowo-przyrodniczymi, który pozwala na relaks, rekreację, rozrywkę i spędzanie czasu poznaniakom.

W apelu zwrócono uwagę na wygląd obiektu i architekturę otoczenia terenu.

„Chociaż w planie zagospodarowania przestrzennego tego miejsca znajduje się punkt zezwalający na budowę i rozwój zaplecza hotelowego, zdecydowanie nie powinno odbywać się to w sposób zaprojektowany przez obecnego inwestora Malta Ski. Już sama wizualizacja hotelu pokazuje, że budynek nie wpisuje się w krajobraz terenów Malty, niszczy więc urok jednego z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentatywnych miejsc w Poznaniu. Co więcej skala przedsięwzięcia budzi obawy o wpływ na okoliczny as i tereny naturalne, które są niezwykle cenne zarówno dla całego miasta, jak i szczególnie dla okolicznych mieszkańców” – napisano w apelu.

Podkreślono także bliskość Cybiny jako obszaru cennego przyrodniczo oraz liczne ścieżki rowerowe, piesze i edukacyjne z bogatymi zasobami przyrodniczymi w postaci cennych roślin i gatunków zwierząt.

„Środowisko przyrodnicze tego miejsca jest jednym z podstawowych elementów miejskiego systemu zieleni, pełni funkcję korytarza ekologicznego i zapewnia łączność z innymi większymi obszarami zieleni wokół Poznania–Puszczą Zielonką i Wielkopolskim Parkiem Narodowym. To właśnie dzięki tej ciągłości i zachowaniu tego obszaru w jak najbardziej nieprzekształconym stanie, możemy podziwiać bogactwo roślin i zwierząt niedaleko samego centrum dużego miasta. Plan budowy w tym miejscu tak dużego obiektu stwarza więc realne zagrożenie dla całego pobliskiego ekosystemu oraz może częściowo pozbawić mieszkańców kontaktu z prawdziwą naturą” – podkreślono w apelu do prezydenta.

W piśmie zauważono także, że obecny plan zagospodarowania przestrzennego nie był aktualizowany od prawie 20 lat i nie sprecyzowano w nim warunki i wymogi zabudowy terenu, co jest „znacznym zaniedbaniem ze strony miasta”.