Filtr kabinowy – dlaczego jego wymiana jest taka ważna?

Filtr kabinowy, zwany jest także filtrem przeciwpyłkowym, wchodzi w skład układu dostarczającego świeże powietrze do wnętrza naszego samochodu. To właśnie dzięki niemu w samochodzie podczas podróży możemy cieszyć się czystym powietrzem, wolnym od różnego rodzaju pyłów, osadów i zanieczyszczeń. Jak widać rola filtra kabinowego jest bardzo ważna. Właśnie dlatego należy pamiętać o jego okresowej wymianie.

Jak często powinniśmy wymieniać filtr kabinowy?

To jak często powinniśmy wymieniać filtr kabinowy https://www.centrumauto.pl/marka/1-100263–filtr-powietrza-kabinowy zależy głównie od tego, w jaki sposób eksploatujemy nasz pojazd. Jeśli często poruszamy się po mieście, gdzie w zimie mamy do czynienia ze smogiem to filtr powinniśmy wymieniać minimum dwa razy w roku. Utarło się jednak, że filtr kabinowy, podobnie jak filtr powietrza trafiającego do silnika wymienia się raz w roku. Przeważnie wymiany tej dokonujemy na wiosnę, bardzo często przy okazji ogólnego serwisu klimatyzacji. Pamiętajmy, że wymiana realizowana raz do roku to absolutne minimum i warto wykonywać ją jak najczęściej, co przełoży się nie tylko na stan naszego samochodu, ale także na nasze zdrowie i komfort podróży.

Gdzie znaleźć filtr kabinowy w swoim samochodzie?

Umiejscowienie filtra kabinowego zależne jest od danej wersji pojazdu. Najczęściej jest on montowany jednak w dwóch miejscach. Jednym z tych miejsc jest schowek pasażera. W zasadzie filtr jest montowany w głębi naszej deski rozdzielczej, tuż za samym schowkiem. Drugim, chyba jeszcze bardziej popularnym miejscem jest podszybie, czyli miejsce, do którego zamontowane są chociażby wycieraczki. W tym drugim przypadku w celu wymiany filtra jesteśmy zmuszeni do otwarcia maski w naszym pojeździe. W obu tych miejscach dostęp do filtra kabinowego nie jest zbyt łatwy, jednak jego wymiana nie powinna stanowić większego problemu.

Dlaczego powinniśmy dbać o stan filtra kabinowego?

Stan filtra kabinowego w naszym samochodzie wpływa nie tylko na komfort naszej jazdy, ale również na nasze zdrowie. W wilgotnym i zaniedbanym filtrze rozwijają się drobnoustroje, grzyby, rozkładają się resztki złapanych owadów. Jest to szkodliwe zwłaszcza dla alergików, ponieważ może powodować liczne choroby układu oddechowego. Zanieczyszczenia te mogą powodować również powstawanie przykrych zapachów we wnętrzu naszego samochodu, które są przeważnie bardzo trudne do usunięcia. Koszt wymiany filtra kabinowego w zależności od stosowanego w naszym samochodzie rozwiązania może sięgać maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Przy minimalnych zdolnościach manualnych wymianę tą będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Warto więc pamiętać o tym, by dokonywać tego odpowiednio często.