Korzystniejsza taryfa biletowa dla rodzin 4+

Miasto chce wprowadzić zmiany w biletach specjalnych ZTM Poznań. Mają one odpowiadać potrzebom rodzin wielodzietnych, które chciałyby mieć możliwość kupowania biletów kwartalnych, tak jak jest to możliwe w ofercie dla seniorów.

 

Projekt zmian został przedstawiony podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Powstał na podstawie wniosku Rady Dużej Rodziny w Poznaniu, która apelowała o rozszerzenie taryfy biletów specjalnych odnoszącej się do rodzin wychowujących czworo lub więcej dzieci.

Obecnie takie rodziny mogą kupować roczny bilet w promocyjnej cenie. Rodziny apelowały jednak o możliwość utworzenia także biletów na krótszy niż 366 dni okres. Na wzór Biletu Seniora, zaproponowano możliwość zakupu biletów kwartalnych w cenie proporcjonalnej do biletu rocznego, czyli 40 złotych na 90 dni. Pomysł był konsultowany z ZTM.

Jak wskazano, część mieszkańców chciałaby móc korzystać z oferty biletów specjalnych, jednak nie zawsze kupno biletów od razu na cały rok jest możliwe dla budżetu rodzinnego. Zainteresowanie widać w statystykach. Jak przekazał ZTM, w tym roku sprzedano już 1700 biletów całorocznych dla dużych rodzin w ofercie 4+. Wprowadzenie możliwości zakupu biletów kwartalnych może jeszcze bardziej wpłynąć na zainteresowanie.

Podczas posiedzenia komisji zgłoszono poprawkę do projektu, by bilety 90-dniowe kosztowały 30, a nie 40 złotych. Pomysł został przegłosowany w stosunku 5 „za” do 4 „przeciw”.

Komisja zaakceptowała projekt uchwały dotyczący utworzenia oferty biletów kwartalnych 4+. Dalsze głosowanie i ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta Poznania.