W czterech wielkopolskich komendach PSP działają “banki tlenu”

Ponad 200 razy strażacy dowozili potrzebny tlen do szpitali podczas drugiej i trzeciej fali pandemii – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że od pół roku w całej Polsce funkcjonują 44 banki tlenu zorganizowane przez wojewodów i straż pożarną.

 

“44 banki tlenu zorganizowane przez wojewodów i Straż Pożarną funkcjonują w całej Polsce od pół roku. Ponad 200 razy strażacy dowozili potrzebny tlen do szpitali podczas drugiej i trzeciej fali pandemii” – napisał na Twitterze wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szefernaker odniósł się w ten sposób do depeszy PAP o tym, że wielkopolscy strażacy wspierają pracę szpitali walczących z COVID-19 i tworzą “banki z tlenem”.

W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej działają “banki tlenu”. Magazynowane w nich butle stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali walczących z COVID-19; do tej pory wielkopolscy strażacy wyjeżdżali z tlenem ok. 20 razy.

Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z COVID-19. W tym czasie strażacy pomagali m.in. w działaniach sanitarnych, tworzyli polowe izby przyjęć i pomagali osobom w kwarantannie.

Podczas akcji szczepień strażacy PSP i OSP pomagają również osobom, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do poszczególnych punktów szczepień. Strażacy ochotnicy brali też udział w akcji dostarczania ulotek z informacjami dotyczącymi profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19.

Strażacy ratownicy z PSP biorą także udział w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego, czyli w zdarzeniach, do których normalnie wyjeżdża zespół ratownictwa medycznego, ale z jakichś przyczyn karetka nie może dotrzeć na miejsce. W marcu liczba takich zdarzeń wzrosła niemal czterokrotnie, w stosunku do poprzedniego miesiąca.