Rząd wprowadza regionalizację obostrzeń, ale Wielkopolska na niej nie skorzysta!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił decyzje w sprawie dalszych obostrzeń. Wprowadzono kilka istotnych zmian w tym regionalizację obostrzeń. Wielkopolska znalazła się jednak wśród województw w najgorszej sytuacji epidemiologicznej.

 

Minister wskazał, że widoczny jest spadek liczby skierowań na testy od lekarzy POZ, co oznacza mniej osób z objawami zgłaszających się do lekarzy. Zdaniem Niedzielskiego „wydaje się, że mamy za sobą apogeum zachorowań i hospitalizacji, choć nadal utrzymuje się wysoki poziom liczby zakażeń i hospitalizacji.

Minister zauważył także, że w tym tygodniu spadła średnia liczba zgonów osób zakażonych, choć nadal jest ona wysoka.

Przy analizie sytuacji rząd kierował się sytuacja w poszczególnych regionach. Wskazał na trudną sytuację przede wszystkim w trzech województwach – na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie dobowe liczby nowych zakażeń wciąż jest duża w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. W dalszej kolejności wymienił województwo łódzkie i opolskie.

W tych pięciu województwach, czyli także w Wielkopolsce, utrzymane są obecnie obowiązujące obostrzenia.

W pozostałych od poniedziałku zostanie przywrócona nauka hybrydowa dla dzieci w klasach 1-3, a także przywracana jest działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.

W przyszłym tygodniu ma zostać przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący luzowania obostrzeń w maju.