Ogródki gastronomiczne i eventy na powietrzu? Wiceminister o planach luzowania obostrzeń w najbliższych tygodniach

Chcielibyśmy przygotować rozwiązania dla branży eventowej, które pozwolą przenieść część przedsięwzięć na otwartą przestrzeń – mówiła w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Zaznaczyła, że trwają też rozmowy z gastronomią o ogródkach.

 

Wiceszefowa MRPiT pytana w audycji portalu onet.pl o odmrażanie gospodarki wskazała: “Jeżeli uda nam się wyszczepić znaczącą część społeczeństwa, wchodzimy w kolejny etap stabilności gospodarczej. W przyszłym tygodniu podejmujemy duże wyzwanie, żeby przedstawić to w perspektywie 4-5 tygodni”.

Chodzi, jak powiedziała, o “plan odmrażania na sam maj”. “To ma związek z licznymi imprezami, komuniami, chrzcinami, weselami” – wyjaśniła.

“Również dla branży eventowej chcielibyśmy przygotować rozwiązania, które pozwolą (…) w momencie, kiedy będziemy mieli coraz częściej ciepłą pogodę, dobrą pogodę, część przedsięwzięć przenieść na otwartą przestrzeń” – wskazała. Dodała, że prowadzone są też rozmowy “z gastronomią o ogródkach”.

Semeniuk przyznała, że osobiście jest zwolennikiem takiego poluzowania. “Ale moje +tak+ musi się jeszcze spotkać ze słowem +tak+ ze strony Rady Medycznej” – dodała.

Wiceminister wyraziła nadzieję, że okres wakacyjny będzie czasem stabilności gospodarczej. “Te gałęzie gospodarki, które uda nam się przenieść w znaczącej części na otwartą przestrzeń – tutaj mówię o parkach rozrywki – będziemy starali się otwierać” – powiedziała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, od poniedziałku 26 kwietnia będą mogły działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Natomiast w woj.: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane zostają dotychczas obowiązujące obostrzenia.