Poznańska firma tworzy ubrania chroniące przed kontuzją

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz poznańska spółka Higgsone zawarły umowę na realizację projektu zgłoszonego w konkursie Szybka Ścieżka. Jego przedmiotem jest opracowanie linii odzieży dla profesjonalnych sportowców, której zadaniem będzie ograniczenie ryzyka kontuzji.

 

Segment inteligentnej odzieży, obuwia i innych akcesoriów przeznaczonych dla osób uprawiających sport rozwija się bardzo dynamicznie. Nie bez przyczyny.

– Niejedna świetnie zapowiadająca się kariera sportowa została nagle złamana wskutek poważnej kontuzji. Okazuje się, że wystąpienie tego typu urazów w wielu przypadkach można jednak bardzo wcześnie przewidzieć za pomocą nowoczesnych technologii, a więc także zapobiegać im poprzez świadomy trening. Do tego właśnie zmierza projekt spółki Higgsone z Poznania, który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze dofinansowaniem w wysokości  ponad 5 mln zł –  mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Sportowcy już dziś chętnie korzystają np. z inteligentnych zegarków. Oprócz oceny treningu uratowały one niejedno ludzkie życie, gdy w porę wykryły niemiarową akcję serca. Inteligentne obuwie podpowiada z kolei, której części stopy używamy w największym stopniu podczas biegu, i pozwala tę pracę skorygować. Podobnie inteligentne ubrania antykontuzyjne mogą wnieść wartość dodaną podczas treningów zwraca uwagę dyrektor Kamieniecki.

Inteligentna diagnostyka

Tego rodzaju narzędzia mają wspomagać sportowców i nie zastąpią pracy z trenerem.

– Zdrowie, w tym konkretnym przypadku zdrowie naszych sportowców, jest to z pewnością obszar, w który warto inwestować środki. Duże nadzieje wiążę z pomysłem, nad którym pracują polscy przedsiębiorcy i naukowcy, a który umożliwia pogłębioną diagnostykę i inteligentną profilaktykę kontuzji. Taki zaawansowany technologicznie strój treningowy po prostu podniesie bezpieczeństwo naszych sportowców – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna. –  Często rozpiera nas duma z osiągnięć zawodników, którzy występują w biało-czerwonych barwach. Ale jest druga strona tego medalu. Sportowiec inwestuje dosłownie wszystko, żeby stanąć na podium podczas prestiżowych zawodów. Za spektakularnymi sukcesami zawsze stoi niemal nadludzka, wieloletnia praca. A przypadkowa kontuzja może nawet oznaczać koniec kariery. Dlatego warto zaangażować najnowocześniejsze technologie, aby zminimalizować to ryzyko – dodaje prof. Grzegorz Wrochna.

Uprzedzić uraz

Całkowity budżet projektu wynosi 6,78 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 5,03 mln zł to środki pochodzące z Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Na co konkretnie zostaną przeznaczone?

W wyniku badań przemysłowych i prac rozwojowych przygotowany zostanie strój, który ma pomóc w zapobieganiu kontuzjom w sporcie. Okazuje się, że pomysł podpowiedziało życie.

Karierę sporej grupy sportowców zakończyła kontuzja. Niestety tak właśnie było w moim przypadkumówi  Paulina Sołtysiak, prezes zarządu firmy Higgsone Sp. z o.o. Przez kilkanaście lat trenowała siatkówkę i była zmuszona z tego zrezygnować.

Eksperci zwracają uwagę, że w sporcie zawodowym dochodzimy aktualnie do granic ludzkiego organizmu. W najbliższych latach to właśnie urazowość, a raczej jej brak będzie coraz ważniejszym czynnikiem zwycięstw. 

– Higgs One powstaje po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo sportowców, zmniejszając urazowość. Kontuzje wynikają z wielu czynników, do których należą m.in zmęczenie, nieprawidłowa technika ruchu czy niesymetryczna praca mięśni. Jeśli sportowiec będzie trenował regularnie w naszym stroju, będziemy monitorować te zmiany w czasie, a co najważniejsze i co stanowi naszą największą przewagę, będziemy widzieli korelacje między różnymi parametrami. Dzięki temu będziemy nie tylko wiedzieli, czy dochodzi do nieprawidłowości, ale również będziemy wiedzieli, co jest ich powodem, a co za tym idzie – jak je wyłapywać odpowiednio wcześnie, aby nie dopuszczać do poważniejszych urazów – wyjaśnia Paulina Sołtysiak.

Uczący się strój

Strój ma się składać z mocno przylegającej koszulki i spodni, będzie wyglądał jak dzisiejszy strój do biegania. Na ubranie w odpowiednich miejscach zostaną naniesione specjalne czujniki. Ciało zawodników będzie monitorowane podczas naturalnego ruchu. Rozwiązanie adresowane jest głównie do sportów takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, a także do wszystkich drużyn narodowych.

– Naszym celem jest dążenie do tego, aby ubrania jak najmniej różniły się od ubrania sportowego. Elektronika, elektrody będą minimalizowane oraz elastyczne, jak również rozmieszczone w sposób nieograniczający ruchów. Strój zostanie przystosowany do treningu niekontrolowanego, czyli do codziennych treningów sportowców różnych dyscyplin. Zależy nam na tym, aby sportowiec zapomniał o tym, że jest badany. To różni badanie w stroju od badania w laboratorium. Dopiero wówczas można wyłapać prawdziwe błędy, zwłaszcza wynikające z nieprawidłowej techniki czy asymetrii – zaznacza prezes Higgsone.

Ubranie ma się uczyć na podstawie danych dostarczanych przez swojego użytkownika. Jeśli w naszym stroju sportowiec będzie trenował regularnie minimum raz w tygodniu, będziemy monitorować zmiany w czasie. Chcemy działać na przyczynę powstawania kontuzji, czyli wyłapywać małe zmiany i działać, zanim dochodzi do urazu, możemy im zapobiegać. Im więcej minie czasu, im więcej będziemy mieli danych, tym nasz system będzie mądrzejszy i skuteczniejszy w zapobieganiu kontuzjom tłumaczy prezes Sołtysiak.

Badane parametry mają pozwolić na mniej ryzykowne podejmowanie decyzji o powrocie sportowca po kontuzji. Co ciekawe, w sytuacji aktualnie szalejącej epidemii, przez którą sportowcy zostali zmuszeni do pozostania w domu, Higgs  One byłby idealny do monitorowania sportowców zdalnie  – zwraca uwagę Paulina Sołtysiak.

Oferta przygotowywana jest z myślą o sportowcach zawodowych. Jednak w przyszłości planujemy rozwój gamy produktów dla sportowców amatorów, pasjonatów, jak również dla zwyczajnych ludzi zapowiada prezes Higgsone.

Projekt rozpocznie się 1 lipca br. Wdrożenie rozumiane jako pierwsza sprzedaż spółka przewiduje na 2023 rok.

Natomiast proces ten rozpoczął się dla nas już wcześniej. Od początku współpracujemy ze sportowcami w tworzeniu naszego produktu. Rozmawiamy z klubami, trenerami, poszukujemy kontaktów poza granicami naszego kraju. Proces wdrażania nowego produktu na rynek jest wymagający i wymaga zbudowania długotrwałej relacji z klientem – wskazuje prezes Paulina Sołtysiak. – Już teraz grupa tych sportowców jest zainteresowana współpracą. W trakcie badań będziemy przeprowadzać testy z reprezentantami najwyższych klas sportowców w kraju dodaje.

 

Projekt został wybrany do dofinansowania w konkursie 6/1.1.1/2019 Szybka Ścieżka prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a finansowanym z Programu Inteligentny Rozwój. Umowę podpisano 5 marca br.