Która księgarnia jest najbardziej lubiana przez poznaniaków?

W Poznaniu działa prawie 30 niezależnych księgarni, ale która z nich jest najbardziej lubianą wśród poznaniaków? Odpowiedzi na to pytanie ma udzielić plebiscyt „Fest Księgarnia”.

Plebiscyt organizowany jest przez Miasto Poznań, natomiast Wydawnictwo Miejskie Posnania pełni funkcję operatora. Celem jest wsparcie kultury w Poznaniu oraz promocja poznańskich księgarni. Dodatkowo, organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na rolę tych miejsc w życiu Miasta.

W Poznaniu funkcjonuje 29 niezależnych księgarń, które głównie są prowadzone przez rodziny lub grupy przyjaciół, jako małe podmioty gospodarcze. Także i ta część gospodarki dotkliwie odczuła skutki pandemii i lockdownów. Władze Miasta liczą, że poprzez plebiscyt uda się wypromować księgarnie i zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców.

Trzynaście księgarń z najwyższą liczbą głosów otrzyma tytuł “Fest Księgarnia”, a z tytułem nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi aż 64 tys. zł. i mam nadzieję, że te pieniądze chociaż w pewnym stopniu pomogą księgarzom przetrwać te trudne dla nich czasy. Czuję się w obowiązku jako radny i przewodniczący komisji kultury wspierać niezależne księgarnie, jako element kulturotwórczy miasta – mówi Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, inicjator przedsięwzięcia.

Nagrody przewidziany także dla głosujących. Autorzy najciekawszych recenzji, które będzie można wystawiać księgarniom, otrzymają vouchery na zakupy w księgarni, której dotyczyć będzie opinia.

Plebiscyt potrwa do 23 czerwca na stronie festksiegarnia.poznan.pl. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu.