Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w Wielkopolsce

14 gmin z województwa wielkopolskiego i lubuskiego wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości zawarło umowę o utworzeniu społecznej inicjatywy mieszkaniowej. Jest to pierwsza spółka SIM założona w tych województwach po wejściu w życie na początku tego roku przepisów tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Krajowy Zasób Nieruchomości szacuje, że spółka wybuduje około 1600 mieszkań.

 

Czempiń, Gniezno, Kalisz, Kępno, Konin, Oborniki, Pobiedziska, Powidz, Środa Wielkopolska, Kargowa, Międzyrzecz, Strzelce Krajeńskie, Świebodzin i Słubice – 9 gmin z województwa wielkopolskiego i 5 gmin z województwa lubuskiego wraz Krajowym Zasobem Nieruchomości utworzyło spółkę SIM „KZN – Zachodni”.

Na gruntach wniesionych do spółki SIM „KZN – Zachodni” według szacunków ma powstać około 1600 mieszkań w systemie domów wielorodzinnych. Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2022 r. Oddanie pierwszych mieszkań do użytku planuje się pod koniec 2024 r.

Czego potrzebujemy, aby wyjść naprzeciw mieszkaniowym potrzebom polskich rodzin o średnich dochodach? Także tym z mniejszych miejscowości? Odpowiedź jest prosta, to jest odpowiedź, która dotyczy nie tylko mieszkalnictwa: potrzebujmy dobrej współpracy rządu i samorządu. W przypadku mieszkalnictwa samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIMy, które są spółkami realizującymi ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to rodzaj spółki, która ma na celu budowę mieszkań na wynajem dla osób o średnich dochodach. Od tego roku rząd wprowadził rozwiązanie umożliwiające zakładanie SIM przez KZN we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są niewystarczające na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

6% gmin w Polsce podpisało porozumienia z KZN zmierzające do powołania SIM. SIMy będą powstawać w całej Polsce. Staramy się przeciwdziałać wyludnianiu się miast i zjawisku suburbanizacji. Projektując rozwiązania w zakresie polityki mieszkaniowej, nie mogliśmy pominąć roli samorządów. W rękach samorządów są konkretne atrybuty, takie jak grunty pod zabudowę, znajomość lokalnych potrzeb, władztwo planistyczne. Naszą rolą jest dostarczanie instrumentów, które ułatwią samorządom realizację zadań – stwierdziła wiceminister Anna Kornecka.

Gminy tworzące spółkę SIM „KZN – Zachodni” wniosą do niej grunty oraz środki w wysokości 3 mln zł każda. Środki te pochodzą z powołanego na początku roku Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i służą sfinansowaniu części lub całości wydatków gminy na objęcie udziałów w tworzonej spółce SIM. Krajowy Zasób Nieruchomości wniósł aportem do spółki działkę w Kaliszu o powierzchni 4 hektarów, wycenioną na ponad 9 milionów zł. W drugiej połowie maja KZN zamierza wnieść kolejne trzy działki. Nieruchomości są położone w Strzelcach Krajeńskich, Powidzu i Międzyrzeczu. KZN planuje wnieść do spółki kolejne pozyskane przez siebie nieruchomości.

Obecnie mamy bardzo dobry czas inwestycyjny. Inwestycji jest coraz więcej, także w mniejszych środowiskach. W mniejszych miejscowościach otwierają się duże firmy, do których należy dowozić pracowników. Burmistrzowie, wójtowie decydują o przystąpieniu do SIM, aby pracownicy zostali w danej gminie. (…) Mam nadzieję, że spółka SIM „KZN – Zachodni”, z powodu której dziś się spotykamy, będzie wzorcowym SIM, ponieważ uczestniczą w nim zarówno większe miasta, np. Kalisz, Konin, Gniezno, jak i mniejsze ośrodki – powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.