Na Rynku Łazarskim montowana jest jedna z największych poduszek na świecie jednokomorowych poduszek z superfolii ETFE

Rozpoczął się montaż okrągłego zadaszenia nad targowiskiem na Rynku Łazarskim, wykonanego z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek.

Przebudowa Rynku Łazarskiego przebiega bez zakłóceń i wkracza w kolejną fazę, związaną z montowaniem nietypowego dachu nad płytą rynkową.

Warunki pogodowe pozwoliły wykonawcy, spółce Skanska, rozpoczęcie montażu poduszek z folii ETFE. Są one montowane na ważącej 135 ton stalowej konstrukcji składającej się z 26 słupów i 3 ringów.

Dach będzie składał się z dwóch poduszek jednokomorowych. Większa z nich będzie mieć powierzchnię 1744 m2, a mniejsza 492 m2. Co ciekawe, duża część konstrukcji zostanie ukryta wewnątrz poduszek, a montaż większej z nich, która jest jedną z największych tego typu na świecie, potrwa około 3 tygodnie. Obie zostaną połączone w całość i będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty.

„Nowoczesny dach zdecydowanie poprawi komfort pracy kupców i ich klientów. Sam pamiętam, jak wyglądało robienie zakupów na Rynku Łazarskim podczas deszczu, dlatego przy przebudowie wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię i możemy być pewni, że woda nie będzie kapać nikomu na głowę” podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak wyjaśnia Skanska, stosowany do zadaszenia rynku materiał ma wiele zalet:

„Folia ETFE zastosowana w zadaszeniu Rynku Łazarskiego ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest  wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury. Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70% zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza” – informuje spółka.

Montaż poduszek wymaga specjalnej technologii.

“Poduszki w zadaszeniu montuje ręcznie zespół wysoko wykwalifikowanych wspinaczy przemysłowych. W przypadku górnej warstwy pracują oni głównie z podnośników nożycowych, a w niektórych przypadkach są podwieszeni na linie albo asekurowani za pomocą lin do konstrukcji. Zapakowany panel membrany, złożony w paczkę o wymiarach 2×3 m, jest transportowany na górę, podwieszany na przygotowanej platformie roboczej i dopiero tam rozpakowywany. Następnie wspinacze rozkładają membranę, rozciągają ją po konstrukcji stalowej, właściwie pozycjonują i za pomocą profili aluminiowych montują. W przypadku dolnej warstwy panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie przy pomocy lin i bloczków wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych” – wyjaśnia Skanska.