Rząd ogłosił plan znoszenia obostrzeń. Wiele zniknie już za kilka dni

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki wraz z ministrem Niedzielskim przekazali najnowsze decyzje dotyczące dalszych obostrzeń epidemiologicznych.

W czasie konferencji premier Morawiecki powiedział, że dane z ostatnich dni „dają podstawy do ostrożnego optymizmu” i pozwalają na podjęcie decyzji związanych z luzowaniem obostrzeń. Zaznaczył jednak, że znoszenie restrykcji musi być prowadzone stopniowo i „z cierpliwością i pokorą”, ponieważ „wirus nie zniknie z dnia na dzień”.

Premier przyznał, że najbliższe miesiące będą czasem, w którym należy skupić się na jak najszybsze szczepienie jak największej liczby osób, co pozwoli na „pójście w kierunku normalności”.

Mateusz Morawiecki powiedział, że gospodarka powinna „jak najszybciej wrócić na tory normalności”, a „ochrona miejsc pracy była bardzo kosztowna”.

W kontekście luzowania obostrzeń premier przekazał, że od 1 maja umożliwiona zostanie część aktywności sportowych na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach i na basenach.

Uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki stacjonarnej po majówce, a starsze roczniki od 29 maja (wszystkie klasy).

Po majówce otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe, galerie sztuki i muzea. Hotele wznowią działalność od 8 maja.

W przypadku obiektów zamkniętych będą obowiązywać limity osób na metr kwadratowy.

(Konferencja nadal trwa, artykuł będzie aktualizowany)

AKTUALIZACJA:

Minister Niedzielski dodał, że rząd podjął decyzję o rezygnacji z regionalizacji w kontekście obostrzeń, a proces znoszenia obostrzeń będzie przebiegał w odstępie dwutygodniowym. Takie tempo ma zapewnić możliwość obserwowania efektów wprowadzonych zmian.

Od 15 maja nie będzie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod warunkiem utrzymania dystansu społecznego.

Gastronomia ma zostać otwarta dopiero 29 maja i przy utrzymaniu 50-procentowego obłożenia w lokalach.

Od połowy maja możliwa będzie organizacja przyjęć na powietrzu w ramach ogródka, z limitem do 25 osób.

Pod koniec maja przywrócona będzie także działalność klubów fitness i siłowni.