Poznańska Nagroda Literacka 2021 – ogłoszono nazwiska laureata i nominowanych

Kapituła Konkursowa ogłosiła laureata tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Został nim Jan Gondowicz, krytyk literacki, erudyta, eseista i erudyta. Znane są także nazwiska twórców, którzy otrzymali nominację do Stypendium im. Barańczaka.

 

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, z inicjatywy prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka i ówczesnego rektora UAM, prof. Bronisława Marciniaka. Składa się z dwóch elementów. Pierwszy to Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana za całokształt twórczości. Drugi to stypendium im. Stanisława Barańczaka skierowane do młodych twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

Tegorocznym laureatem nagrody im. Adama Mickiewicza został Jan Gondowicz, który już w młodzieńczych latach rozpoczął twórczość regularnie publikując recenzje, felietony i recenzje filmowe. W latach 80. był związany z wydawnictwami jako redaktor naukowy. Przez lata był związany z tematyką filmową i teatralną. Wielokrotnie był także nominowany do nagród literackich.

Kapituła ogłosiła także nominowanych do stypendium im. Barańczaka. Są to: Urszula Honek, autorka książek poetyckich, Igor Jarek, poeta, dramatopisarz, prozaik, autor scenariuszy do komiksów, a także Katarzyna Szweda, poetka i fotografka.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali zaplanowanej na 28 maja 2021.