Punkt Szczepień na Stadionie Miejskim gotowy. Pierwsze szczepienia planowane po majówce

Od przyszłego tygodnia na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu działalność rozpocznie Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Tygodniowo będzie mógł obsłużyć co najmniej 7 tysięcy osób. Warunkiem są terminowe i odpowiednio duże dostawy szczepionek.

 

Punkt Szczepień Powszechnych miał zacząć działalność już w połowie kwietnia. Obiekt został przygotowany do podawania preparatu kilku tysiącom osób dziennie. Z uwagi jednak na ograniczenie dostaw szczepionek, inauguracja działalności została przesunięta.

Ostatecznie punkt rozpocznie działalność 4 maja, choć pierwsze szczepienia będą wykonywane dopiero dzień później. We wtorek preparatu mają trafić na miejsce i być gotowe do podawania od środy, od godziny 8:00.

Punkt może działać po 12 godzin dziennie 7 dni w tygodniu. Tygodniowo można tam podać ok.j 7 tysięcy dawek preparatów. Warunkiem są jednak terminowe i odpowiednio duże dostawy szczepionek.

„Do tej pory w Poznaniu wykonano ok 340 tysięcy szczepień, w pełni zaszczepionych zostało ponad 78 tysięcy osób. Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w akcji szczepień, bo to od nich zależy nasze bezpieczeństwo, zdrowie oraz to, jak szybko wrócimy do normalnego życia. Poznański Punkt Szczepień Powszechnych jest gotowy na to, by szczepić nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Na dziś mamy 6,6 tysięcy szczepionek, ale liczymy na to, że będzie ich więcej” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

Działalność punktu jest współfinansowana przez budżet Miasta Poznania i NFZ.

Rejestracja na szczepienia na Stadionie Miejskim odbywają się na cztery sposoby:

– Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. 

– Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS.

– Trzecia możliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: “SzczepimySie”.

– Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt: pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Wykonywaniem szczepień będą zajmować się medycy ze Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu. Za organizację i porządek będą odpowiadać miejscy urzędnicy wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Zachęca się także do wcześniejszego wydrukowania i wypełnienia kwestionariusza wstępnego wywiadu. Dla tych, którzy nie mogą tego zrobić wcześniej, kwestionariusze będą przygotowane na miejscu. Lekarze apelują, by odpowiedzi udzielać zgodnie ze stanem faktycznym, by nie stwarzać zagrożenia dla własnego zdrowia.

Apelujemy o to, by kwestionariusze wypełniać uczciwie – podkreśla Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. – Zatajenie informacji może być niebezpieczne dla pacjenta. Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską, nasz szpital delegował do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych 60 pracowników – lekarzy i pielęgniarek, którzy zadbają o bezpieczeństwo. Bez szczepień nie zwalczymy pandemii. Mam na dzieję, że dzięki zaangażowaniu służb nie będzie ona trwała już długo. 

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi – mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Parking wyznaczono od strony ul. Ptasiej – na parkingu D. Dla osób szczepionych jest on bezpłatny.

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej mogą dojechać liniami tramwajowymi numer 1, 6, 13 i 15 lub autobusowymi numer 145, 163, 191 i 193. Tymczasowo nazwa „Stadion Miejski” zostanie zmieniona na „Stadion Miejski – Punkt Szczepień”.