W niedzielę uroczystości z okazji Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą

W niedzielę obchodzony jest Dzień Flagi RP oraz święto Polonii i Polaków za Granicą; z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbędą się uroczystości z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Przed południem szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej RP na Pl. Piłsudskiego.

 

O godz. 17 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wezmą udział w uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zaplanowane jest wystąpienie głowy państwa.

 

Przed południem – o godz. 10 – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej RP na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Flaga zostanie podniesiona na 35 masztach ustawionych w kontur Polski. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie ministra obrony narodowej.

 

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. 

 

autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka