Jakie są wrażenia Poznańskich maturzystów po napisaniu egzaminu z języka polskiego?

Obowiązkową pisemną maturą z języka polskiego rozpoczął się egzaminacyjny maraton dla absolwentów liceów i techników. Do sprawdzianu przystąpiło dziś ponad 270 tysięcy maturzystów.

W części pierwszej absolwenci liceów i techników odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstów: Ewa Kołodziejek “Czy zwrot ‘ciężko powiedzieć’ zasługuje na potępienie?”, “O komizmie” Bohdana Dziemidoka, a także fragmentu “Zemsty” Aleksandra Fredry.

Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania. Pierwszy: “Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu ‘Lalki’ Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”. Drugi brzmiał: “Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu ‘Ziemi obiecanej’ Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”. Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza – maturzyści mieli przeanalizować “Strych” Beaty Obertyńskiej.

– Temat przyjemny, było wiele możliwości odniesienia się. Mam nadzieje, że będzie dobrze. Zobaczymy jak z wynikami – stwierdziła maturzystka Daniela.

” Różnił się od poprzednich, bo zazwyczaj było odniesienie do akapitu, a teraz do całego tekstu. Nie było określone, na której części tekstu się skupiać”

 stwierdził maturzysta Jonasz.W tym roku nie ma egzaminów ustnych.