Punkt Szczepień na Stadionie Miejskim już działa, ale ma mało szczepionek. Tygodniowe możliwości rozłożone na prawie cały maj

Możliwości są na 7 tysięcy szczepień tygodniowo, ale na najbliższe 3 tygodnie ma zaledwie… 6600 dawek preparatu. Na Stadionie Miejskim ruszył Poznański Punkt Szczepień Powszechnych, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw Covid-19. Niestety, na razie nie ma możliwości pełnego wykorzystania potencjału tego miejsca z uwagi na słabe dostawy szczepionek.

 

Początkowo punkt szczepień na Stadionie Miejskim miał ruszyć w połowie kwietnia. Z uwagi jednak na opóźnienia w dostawie preparatów, dopiero dziś wykonano tam pierwsze szczepienia.

Punkt może działać siedem dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie. Wykonywaniem szczepień i kwalifikacją lekarską zajmuje się kadra medyczna Szpitala Miejskiego im. Raszei. Za organizację i porządek na terenie obiektu odpowiadają miejscy urzędnicy przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariuszy.

Tygodniowo w punkcie na stadionie można wykonać przynajmniej 7 tysięcy szczepień. Na razie jednak potencjał nie będzie w pełni wykorzystany. Jak poinformował prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, obecnie na potrzeby punktu zabezpieczono 6600 dawek preparatów, co ma zostać wykorzystane do… 26 maja. To trzy tygodnie.

Miasto liczy, że wraz z kolejną dostawą także na stadion trafi więcej szczepionek, co pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych szczepień. Dzięki temu uda się z jednej strony odciążyć pozostałe punkty, z drugiej przyspieszyć proces szczepienia mieszkańców regionu.

Dziś, pierwszego dnia działalności punktu preparat podano 600 osobom. Do 7 maja zaszczepionych zostanie kolejnych 1600. Obecnie wykonywane są tam szczepienia preparatami AstraZeneca i Moderna.

Szczepienia idą bardzo sprawnie. Nie tworzą się duże kolejki. Mimo to ponawiam prośbę, żeby trzymać się wyznaczonych godzin. Do punktu przychodźmy maksymalnie 10 minut przed terminem. Osoby, które przyjdą za wcześnie, nie dostaną wcześniej szczepionki – mogą za to spowodować niepotrzebne kolejki. Pamiętajmy również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego – przypomina Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Obecnie wszystkie terminy na szczepienia na Stadionie Miejskim są już zajęte. Jeśli zostaną przekazane kolejne dawki szczepionek, możliwość rejestracji na nowe terminy zostanie odblokowana.

Działalność punktu jest finansowana z budżetu Poznania oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.