Rewaloryzacja Starego Rynku – ogłoszono nowy przetarg. W pierwszym nie było chętnych

Ogłoszono kolejny przetarg na rewaloryzację płyty Starego Rynku oraz przebudowę ul. Jana Baptysty Quadro. Poprzednie postępowanie nie znalazło chętnych i nie zgłoszono żadnej oferty.

 

Inwestycja przewiduje powstanie nowej konstrukcji i nawierzchni Starego Rynku, ciągów pieszych i chodników oraz ulic przyległych do starorynkowej płyty. Materiałami użytymi w czasie prac nawierzchniowych mają być kamienna kostka i płyty kamienne oraz zabytkowy materiał, czyli kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Chodniki mają zostać obniżone w stosunku do starorynkowej płyty i przebudowywanych ulic do 2 cm.

Pod nową nawierzchnią wybudowana będzie kanalizacja deszczowa ze zbiornikami retencyjnymi. Sieci wodno-kanalizacyjna, energetyczna, ciepłownicza, gazowa i telekomunikacyjna zostaną przebudowane i zmodernizowane.

Na Rynku przybędzie zieleni, która zostanie zagospodarowana w formie trzech wysp z drzewami i ławkami.

Z kolei ul. Jana Baptysty Quadro zostanie przebudowana w taki sposób, by być miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych. Będzie tam m.in. mobilna scena i czasowe, składane zadaszenie.

Pierwszy przetarg na wykonawcę prac został ogłoszony w grudniu 2020 roku, jednak nie wpłynęła wówczas żadna oferta. Podjęto wówczas próby wyłonienia wykonawcy w drodze negocjacji, jednak jedyna złożona oferta znacznie przekraczała zakładany na ten cel budżet, w nie wszyscy współzamawiający byli skłonni do zwiększenia kosztów. Przetarg jest bowiem ogłaszany nie tylko w imieniu Miasta, ale także spółek Aquanet, Polska Spółka Gazownictwa, Enea Oświetlenie, Veolia Energia Poznań i Orange Polska, czyli gestorów sieci podziemnych.

Teraz ogłoszono kolejną procedurę przetargową licząc, że tym razem uda się znaleźć chętnych.

Przed ogłoszeniem powtórnego przetargu do specyfikacji warunków zamówienia i projektu umowy z wybranym wykonawcą wprowadziliśmy zmiany, które – mamy nadzieję – wpłyną na liczbę złożonych ofert oraz ich cenę, a w efekcie pozwolą skutecznie rozstrzygnąć postępowanie. Wśród najważniejszych jest wydłużenie czasu na projektowanie o 30 dni, przesunięcie terminu końcowego do 31 sierpnia 2023 roku, wprowadzenie terminu udostępnienia chodników przed kamienicami wokół płyty Starego Rynku wiosną 2023 roku, zmiana cyklu płatności z kwartalnego na dwumiesięczny, a także dodanie możliwości wykonania robót budowlanych dla sieci gazowej bezpośrednio przez Polską Spółkę Gazownictwa lub podmiot trzeci, któremu ta spółka zleci te prace – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.