Wybierasz się jutro na spacer do parku. Spodziewaj się prezentu niespodzianki

Wiosną warto wybrać się na spacer po poznańskich parkach, gdzie można wypocząć wśród kwitnących roślin. O walorach dwóch z nich – im. Izabeli i Jarogniewa Drwęskich oraz Bambrów Poznańskich opowiadać będą w sobotę pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Tego dnia każdy odwiedzający parki może liczyć na prezent. Należy pamiętać, że nawet podczas wiosennych spacerów trzeba przestrzegać obostrzeń sanitarnych.

Park I. i J. Drwęskich to rozległa zielona przestrzeń w północnej części Wildy, w kwartale ulic: Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Topolowa, Wierzbięcice. Jego rewaloryzacja zakończyła się zimą tego roku. Dopiero teraz można więc podziwiać go w pełnej okazałości. 

Prace miały szeroko zakrojony charakter. Rozebrano zniszczone, asfaltowe alejki i położono nowe z kruszywa mineralno-żywicznego. Zamontowano lampy i naświetlacze, a także ławki, kosze na śmieci, leżanki, siedziska, stojaki rowerowe oraz hotele dla owadów i budki dla ptaków. W parku powstały też dwa place zabaw – dla dzieci młodszych oraz starszych. W ramach rewaloryzacji parku rozebrano stare schody – w ich miejscu pojawiły się nowe. Renowacji poddano pergole oraz kamienne murki i ławę. Umocniono skarpę od ul. Niedziałkowskiego i posadzono na niej trawy ozdobne. Pojawiły się nowe nasadzenia: 39 drzew, ponad 5000 krzewów iglastych oraz liściastych, a także ponad 2000 szt. zawilców. 

Osoby, które jeszcze nie miały okazji pospacerować po zwaloryzowanym parku Drwęskich, mogą wybrać się tam w najbliższą sobotę. W godz. 9 – 12 odwiedzający spotkają na miejscu pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy rozdawać będą spacerowiczom informacje na temat parku i drobne prezenty. Tego dnia, w godz. 12 – 15 podobna akcja zorganizowana zostanie także w parku Bambrów Poznańskich. Miejsce to zostało udostępnione poznaniakom w 2019 roku. Ma powierzchnię 2,6 ha. Jest zlokalizowane na Dębcu, u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowej, na terenie dawnych ogrodów działkowych. To drugi park zbudowany w Poznaniu od podstaw, po parku Rataje. 

Obszar parkowy został podzielony na strefy, dostosowane do różnych form aktywności. Na obrzeżach, w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów. W strefie dziecięcej aktywności ruchowej, nad którą góruje dinozaur diplodok, urządzono plac zabaw. Znajduje się tam szereg urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i stopnia sprawności. 

Centralna i południowa część parku Bambrów Poznańskich zostały zagospodarowane zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, przystosowanych do warunków miejskich. Miejsce to polubiły osoby poszukujące ciszy i spokoju. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew – idealne do spacerów i biegania. 

Projekty rewaloryzacji parku Drwęskich oraz parku Bambrów Poznańskich, otrzymały dofinansowanie unijne w ramach projektu “Poznańskie parki w dzielnicy Wilda” – Program Operacyjny Infrastruktury i Środowiska 2014-2020. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 8,6 mln zł (z czego ponad 3 mln zł to kwota planowanego dofinansowania).