Kamień węgielny pod nową inwestycję UAM wmurowany w 102. rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego

Dom Studencki na terenie Kampusu Morasko UAM będzie kolejnym elementem, który wypełni tę studencką część miasta. Prace już się rozpoczęły, a w piątek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Data nie była przypadkowa – wydarzenie zorganizowano w 102. rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

 

Dom Studencki powstaje przy Collegium Historicum i Centrum Zaawansowanych Technologii. Znajdzie się w nim 160 pokoi jednoosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji znajdzie się pokój dla osoby z niepełnosprawnością. Będzie także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Dodatkowo, na każdej kondygnacji przewidziano m.in. kuchnię z jadalnią oraz pralnię z suszarnią.

W akademiku przewidziano także stołówkę i siłownie. W obiekcie powstanie również klub studencki, minimarket oraz przedszkole.

Łącznie budynek będzie miał pięć kondygnacji, w tym 4 mieszkalne i jedno usługowe.

Prace już trwają, ale 7 maja, w 102. rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego, wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. W uroczystości wzięli udział rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska, zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski były rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, wicewojewoda wielkopolski, Maciej Bieniek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki UMWW, Czesław Kruczek oraz dyrektor Regionu Zachód konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana, Mariusz Niewiadomski, przedstawiciel wykonawcy akademika.

Jak podkreślała rektor UAM, inwestycja jest podkreśleniem tego, że dla uczelni ważny jest nie tylko aspekt edukacyjny i naukowy, ale także społeczności studenckiej. Z kolei zastępca prezydenta miasta wskazał, że uczelnie są ważnym fundamentem rozwoju Poznania.

Inwestycja ma się zakończyć do połowy sierpnia 2022 roku. Oznacza to, że pierwsi studenci będą mogli tam zamieszkań od roku akademickiego 2022/2023.