Rzeźby z Natury – ciekawa wystawa nad Cybiną

Instalacja ładująca urządzenia za pomocą siły wiatru, model ziemi służący do zbierania plastikowych nakrętek, drewniane siedlisko dla ptaków i owadów – to wszystko można oglądać do końca sierpnia nad brzegiem rzeki Cybiny. Rzeźby mają pobudzać do refleksji na tematy związane ze środowiskiem i klimatem.

“Rzeźby z Natury” to projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Autorem instalacji jest artysta Łukasz Trusewicz. 

– Jako instytucja kultury czujemy się zobowiązani do opieki i troski związanej z szeroko pojętym dziedzictwem naszego miasta – w tym dziedzictwem przyrodniczym. Do tej roli w szczególny sposób predestynowana jest właśnie Brama Poznania, co wynika z jej nadrzecznej lokalizacji. Wspólnie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury, przygotowaliśmy działania oparte na ekspozycji trzech instalacji artystycznych, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszamy temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie. Zwracamy również uwagę na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii – tłumaczą organizatorzy akcji z Bramy Poznania. 

Prezentowane prace powstały w nurcie tworzonych przez Łukasza Trusewicza rzeźb społecznych – są otwarte na aktywny udział odbiorców, w tym również zwierząt. Dzięki instalacji “Wiatrak” możliwe jest naładowanie telefonu za pomocą siły wiatru (wiatrak na szczycie napędza prądnicę, która generuje energię). Rzeźba “Habitat” wspiera bioróżnorodność w mieście. Drewniana instalacja wypełniona ściółką i trocinami może stanowić siedliska dla ptaków i owadów. Natomiast “Fałszywy Kulisty Model Ziemi” to instalacja będąca jednocześnie kolektorem plastikowych nakrętek. 

– To obiekt rzeźbiarski o walorach użytkowych, którego idea nawiązuje do zapełniania się wód ziemi plastikiem. Instalacja pełni również rolę kolektora nakrętek, które – wypełniając formę globusa – obrazują zapełniające się nimi oceany. Umiejscowienie globusa przy brzegu Cybiny jest istotne w kontekście zachowań osób piknikujących nad rzeką. Służy też zwróceniu uwagi na fakt, że małe lokalne działania mają znaczenie dla sytuacji globalnej – tłumaczą organizatorzy wystawy.

Nakrętki zebrane w globie zostaną przekazane Młodzieżowemu Strajkowi Klimatycznemu, by wesprzeć ich projekty.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie Bramy Poznania