Ogródki gastronomiczne czynne od soboty. Poznań przygotował pomoc dla przedsiębiorców

Już od najbliższej soboty, 15 maja, będzie możliwe korzystanie z usług lokali gastronomicznych na miejscu, ale w ramach ogródków gastronomicznych na świeżym powietrzu. Przez ostatnie kilka miesięcy lokale mogły funkcjonować jedynie w formie na wynos lub na dowóz. Miasto Poznań przygotowało rozwiązania, które mają pomóc lokalnym przedsiębiorcom z branży.

 

Ponad rok pandemii odcisnął duże piętno na branży gastronomicznej. To ona była jedną z pierwszych branż objętych obostrzeniami epidemiologicznym. Jest także jedną z tych, które w najdłużej muszą się z nimi mierzyć. Mocne ograniczenie działalności trwało po kilka miesięcy.

Od najbliższej soboty lokale będą mogły choć częściowo znów zacząć obsługiwać klientów na miejscu, a dokładniej, w ramach ogródków gastronomicznych i przy zachowaniu pozostałych zasad reżimu sanitarnego.

Miasto Poznań podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowało pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Jednym z jej elementów jest obniżenie opłat za zajęcie obszaru przez ogródki i stoiska gastronomiczne.

Zmniejszono opłaty za wynajem powierzchni w pasie drogowym do jednego grosza za metr kwadratowy za dzień, w okresie do 30 czerwca, a także od 1 września 2021 do 15 marca 2022. W wakacje, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, opłata zostanie obniżona o połowę standardowej ceny, czyli do 50 groszy w strefie staromiejskiej, 40 groszy w strefie śródmiejskiej, 30 groszy w strefie pośredniej oraz 20 groszy w strefie peryferyjnej za 1 metr kwadratowy za jeden dzień.

Drugim z udogodnień jest umożliwienie stworzenia ogródka gastronomicznego na miejscach parkingowych przed lokalami gastronomicznymi (dotyczy obszarów objętych strefą zamieszkania lub tempo 30). Restaurator zostanie zwolniony z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z ustawianiem ogródka na miejscach parkingowych. Musi jedynie złożyć odpowiedni wniosek, a resztą „zajmie się” ZDM w porozumieniu z MIR.

Trzecia z form pomocy to ogródki „satelitarne”, skierowana do tych lokali, które nie mają możliwości otwarcia ogródków w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji, baru czy kawiarni. Restauratorzy mogą wskazać miejsce oddalone od swojego lokalu, w których chcieliby ustawić stoliki, a ZDM może wydać na to zezwolenie.

Czwartym rozwiązaniem jest pozwolenie na otwieranie ogródków i stoisk na szerokości większej niż szerokość danego lokalu, jednak nie większej niż sąsiadujących.

Miasto podjęło również decyzję o umożliwieniu funkcjonowania ogródków i stoisk w 2021 roku przez cały rok, bez „sezonu”, który zwykle trwał do końca października. Jeśli restauratorzy zapewnią odpowiednie warunki, które zachęcą klientów do korzystania z ich usług także przy chłodniejszej pogodzie jesienią i zimą, będą mogli otwierać ogródki nawet do 31 grudnia.

Jednocześnie prowadzone są także działania polegające m.in. na obniżaniu czynszu dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach ZKZL.

Decyzją miejskich radnych, przedłużono także termin wniesienia pierwszej i drugiej raty opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży do 30 września. Ma to pomóc przedsiębiorcom, którzy znajdują się w złej sytuacji finansowej z uwagi na dotychczasowe obostrzenia.

Restauratorzy, którzy są podatnikami podatku od nieruchomości, mogą również ubiegać się o pomoc indywidualną przewidzianą w ustawie – np. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jej na raty, także odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych. Ulgi te przyznawane są na wniosek podatnika.

Od 1 stycznia do tej pory, ZDM wydał już 79 decyzji w zakresie ogródków i stoisk gastronomicznych dla 66 firm. Odebrał także ok. 230 wniosków o opinie plastyka miejskiego w zakresie zajęcia pasa drogowego na ogródek gastronomiczny.

Estrada Poznańska, która podejmuje decyzje w zakresie ustawienia stolików na Starym Rynku, otrzymała do tej pory w tej sprawie 29 wniosków.