Będzie kolejna sygnalizacja świetlna na ul. Zamenhofa

Nie pomagają ograniczenia prędkości, dodatkowe oznaczenia, ani sam zdrowy rozsądek – na ul. Zamenhofa wielu kierowców nadal znacznie przekracza prędkość, nawet zbliżając się do przejścia dla pieszych, czym stwarza zagrożenie dla osób, które przechodzą między os. Piastowskim a Rzeczypospolitej. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa w okolicy, powstanie tam sygnalizacja świetlna.

 

Ul. Zamenhofa prowadzi od Ronda Starołęka do Ronda Rataje w linii prostej. Z tego powodu często służy kierowcom jako miejsce, w którym jadą szybciej, często przekraczając dozwoloną prędkość. Z uwagi na liczne wypadki i niebezpieczne sytuacji, w rejonie większości przejść dla pieszych zamontowano już sygnalizację świetlną. Obecnie nie ma jej jeszcze to przy ul. Jastrzębiej, czyli między os. Piastowskim a Rzeczypospolitej.

W przeszłości zamontowano tam m.in. dodatkowe znaki drogowe oraz migające żółte światła, które mają zwracać uwagę kierowców na fakt, że zbliżają się do miejsca, w którym piesi przechodzą przez jezdnię. Niestety, wielu nadal wymusza pierwszeństwo wobec pieszych, a często nawet doprowadza do niebezpiecznych sytuacji.

Mieszkańcy i miejscowa rada osiedla zwróciła się z wnioskiem do ZDM o montaż sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Ma to pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa pieszych, a także zmniejszyć możliwość rozwinięcia dużej prędkości przez kierowców na odcinkach między sygnalizacjami.

ZDM ogłosił przetarg na wykonanie zaplanowanych robót. Wybrany wykonawca będzie miał 105 dni na realizację zadania od momentu podpisania umowy.