Poznań Rowerową Stolicą Polski? To zależy od mieszkańców i miłośników Poznania

Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski? To zależy od mieszkańców i ich zaangażowania w ogólnopolską rywalizację, do której po raz pierwszy przystąpi także stolica Wielkopolski. Walka o puchar potrwa przez cały czerwiec.

 

Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolska zabawa, która po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. W pierwszej edycji udział wzięły 23 miasta, w drugiej już 44, a w tegorocznej, w której po raz pierwszy wystartuje także Poznań, 50.

Rywalizacja ma na celu promowanie aktywności fizycznej mieszkańców i wyboru przyjaznej środowisku formy przemieszczania się w życiu codziennym i w ramach rekreacji. Punkty dla danej miejscowości zdobywane są przez specjalną aplikację, która liczy kilometry przejechane przez uczestników. Co ważne, punkty można zbierać na całym świecie, a nie jedynie na terenie miasta, do którego jest się przypisanym. Można dołączyć do poznańskiej grupy nawet będąc w innym mieście.

W ramach aplikacji użytkownicy mogą także kontrolować historię swoich treningów, prognozę pogody oraz ilość spalonych kalorii. Dodatkowo, zbierają także specjalne odznaki i mogą korzystać ze zniżek u partnerów akcji. Dodatkowo, każda miejscowość biorąca udział w zabawie mogą tworzyć gry miejskie dla mieszkańców oraz informować o lokalnych wydarzeniach.

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się w sklepie Google Play, a dla systemu IOS znajduje się w sklepie Apple.

Rywalizacja potrwa od 1 do 30 czerwca. Miejscowość, która wygra, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Jeśli któraś z nich wygra trzykrotnie z rzędu, otrzyma puchar na stałe. W poprzednich dwóch edycjach pierwsze miejsce zdobyła Nowa Sól, więc to ona ma szansę na zdobycie stałego pucharu.

W konkursie prowadzone będą trzy rodzaje klasyfikacji: ogólna uczestników wg sumy wszystkich kilometrów; uczestników poszczególnych Lokalnych Organizatorów wg. sumy wszystkich kilometrów oraz miast w pięciu grupach wyodrębnionych na podstawie liczby mieszkańców wg aktualnych danych GUS (do 50 tys. mieszkańców, 50 001-65 000 mieszkańców, 65 001-100 000 mieszkańców, 100 001-200 000 mieszkańców oraz powyżej 200 001 mieszkańców).

Klasyfikacje miast prowadzone będą według wzoru: suma wszystkich kilometrów uczestników dzielona przez liczbę mieszkańców danego Miasta, stowarzyszenia, obszaru lub związku metropolitalnego.