Teatr Muzyczny będzie współfinansowany przez Poznań i Powiat Poznański i zmieni nazwę

Powiat Poznański oficjalnie zobowiązał się do współfinansowania działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu. W ciągu najbliższych dwóch lat przekaże na rzecz instytucji 2 miliony złotych. Przy pomocy finansowej ze strony miasta i powiatu, teatr będzie mógł jeszcze lepiej się rozwijać na rzecz mieszkańców regionu.

 

Teatr Muzyczny w Poznaniu służy nie tylko mieszkańcom stolicy Wielkopolski, ale także całego województwa. Wielu z widzów pochodzi również z powiatu poznańskiego, dlatego Starostwo Powiatowe postanowiło wesprzeć instytucję z myślą o dostępie swoich mieszkańców do sztuki na najwyższym poziomie. Współfinansowanie instytucji przez Miasto oraz Powiat pozwoli na lepszy rozwój oraz inwestowanie w zapewnienie najwyższej jakości przekazu, sztuki, kultury i komfortu widzów.

Za cztery lata, w 2025 roku, Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę i od tego momentu zmieni także nazwę na Metropolitalny Teatr Muzyczny.

„Niezmiernie cieszy mnie płynące z powiatu wsparcie, za które dziękuję. Inwestycja poprawi komfort widzów i całego zespołu, ale otworzy też nowe możliwości przed Teatrem, pozwalając na realizację spektakli z jeszcze większym rozmachem i na jeszcze wyższym poziomie. Wierzę, że nową siedzibę Teatru Muzycznego, która stanie w samym sercu miasta, będą tłumnie odwiedzać goście z całej Polski” – podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Łącznie do 2023 roku powiat poznański przekaże na rzecz teatru 2 miliony złotych. Pierwsza deklaracja o wspólnym finansowaniu przez Poznań i Powiat została podpisana w grudniu 2020 roku. Teraz uroczyście podpisano ostateczną umowę.

„Jestem wdzięczny Powiatowi Poznańskiemu, a w szczególności panu staroście Janowi Grabkowskiemu za dostrzeżenie metropolitalnej funkcji i roli Teatru Muzycznego. Już dziś dużą część naszych widzów stanowią mieszkańcy gmin powiatu. Podobnie będzie w nowym Metropolitalnym Teatrze. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś podpisać umowę” – powiedział Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego powstanie przy Akademii Muzycznej u zbiegu ul. św. Marcin i Skośnej. Na widowni głównej będzie mogło zasiąść aż 1,2 tysięcy widzów, a do tego będzie także 300 miejsc na widowni kameralnej oraz dodatkowa przestrzeń na ok. 150-200 osób.