Dywan kwiatowy przed Teatrem Wielkim poświęcony ofiarom pandemii

W tym roku dywan kwiatowy w Parku Adama Mickiewicza przed Teatrem Wielkim ma wyjątkowy charakter. Poznań w ramach corocznej inicjatywy tworzenia obrazów i napisów kwiatowych, dołączył do ogólnopolskiej akcji, której celem jest uhonorowanie pamięci osób zmarłych z powodu Covid-19. Symboliczny gest ma przypominać, że choć pandemia powoli kieruje się ku końcowi, to zebrała – i nadal zbiera – za sobą ogromne żniwo i ludzkich dramatów.

 

Do tej pory w czasie pandemii zmarło ponad 73 tysiące osób zakażonych koronawirusem Sars-CoV-2. W wielu sytuacjach śmierć przyszła nagle i nie pozwoliła nawet na pożegnanie się z bliskimi. Kwarantanna, obostrzenia i ograniczenia zgromadzeń sprawiły, że część osób nie mogła także uczestniczyć nawet w pogrzebie. Choć obecnie liczba zakażeń spada, podobnie jak hospitalizacji osób zakażonych, a pandemia nieco wygasa, to pamięć o tych, którzy zmarli jest wciąż żywa.

Poznań postanowił w symboliczny sposób upamiętnić ofiary pandemii oraz ich bliskich, jednocześnie honorując także osoby na pierwszej linii walki z wirusem, czyli służbę zdrowia. W Parku Mickiewicza, przed Teatrem Wielkim od rana układano kolorowy dywan kwiatowy.

Po godzinach pracy gotowe jest już ogromne serce z kwiatów oraz napis „Nie Zapominajmy”.

Akcja zorganizowana jest w ramach corocznej inicjatywy Poznańskie Dywany Kwiatowe, a Miasto realizuje jest wraz ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu (SITO), które jest jednocześnie pomysłodawcą przedsięwzięcia.