Z Poznania wyruszył 2. Motocyklowy Rajd Weteranów

Już po raz drugi żołnierze wyruszyli na Motocyklowy Rajd Weteranów, by oddać hołd żołnierzom poległym na misjach zagranicznych. W tym roku w drogę wyruszyło czterdziestu żołnierzy, którzy rajd rozpoczęli od zapalenia zniczy na grobie gen. Taczaka, czyli pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego oraz patrona 12. Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Na motocykle wsiadło 40 mundurowych z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Jest to już druga edycja Rajdu Weteranów, którego celem jest upamiętnienie poległych żołnierzy.

Do 29 maja, czyli do Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, uczestnicy wydarzenia odwiedzą prawie 130 grobów żołnierzy, którzy polegli podczas misji zagranicznych. W ostatnich dniach także pojawiali się przy grobach swoich kolegów.

„Motocyklowy Rajd Weterana to świetny pomysł, by uczcić pamięć żołnierzy, którzy zapłacili najwyższą cenę podczas służby na misjach wojskowych. W ten sposób okazujemy także wsparcie ich rodzinom, które musiały nagle odnaleźć się w nowej rzeczywistości – w obliczu straty bliskiej osoby. Pielęgnowanie pamięci po poległych kolegach to nasz obowiązek” – mówi mł. chor. Marcin Wieczorek, koordynator rajdu 12 WBOT.

Rajd Motocyklowy Weteranów ma charakter ogólnopolski. Po raz pierwszy odbył się w ubiegłym roku. W tej edycji, łącznie w całej Polsce udział bierze prawie 1300 motocyklistów, wśród których są żołnierze, weterani, pracownicy Resortu Obrony Narodowej ze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych a także przedstawiciele innych formacji mundurowych.