Zapadł wyrok w sprawie zderzenia karetki z pociągiem na przejeździe kolejowym w Puszczykowie

Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w Puszczykowie, do którego doszło w kwietniu 2019 roku. Oskarżony kierowca karetki, który wjechał na zamknięty przejazd, czym doprowadził do zderzenia z pociągiem osobowym, spędzi kilka lat w więzieniu.

 

Do wypadku doszło 3 kwietnia 2019 roku w godzinach popołudniowych na przejeździe kolejowym w Puszczykowie. Kierujący karetką pogotowia wjechał na tory, pomimo opuszczonych szlabanów, a następnie ustawił pojazd wzdłuż torowiska. Po chwili w karetkę uderzył rozpędzony pociąg osobowy, który zmiażdżył pojazd.

W wypadku zginęły dwie osoby – lekarz rezydent oraz ratownik medyczny. Kierowca karetki, także ratownik, został ranny. W pociągu nikt nie ucierpiał.

Początkowo kierowca karetki, Sebastian S. usłyszał zarzuty spowodowania wypadku śmiertelnego i sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Po wydaniu opinii przez biegłego w dziedzinie rekonstrukcji wypadków, prokuratura zmieniła zarzuty na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.

Proces zakończył się 13 maja 2020 roku. Dziś Sąd Okręgowy ogłosił wyrok, który pokrywa się z wnioskiem prokuratury. Sebastian S. został skazany na cztery lata pozbawienia wolności, sześcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz po 50 tysięcy złotych nawiązki na rzecz oskarżycielek posiłkowych, bliskich zmarłych w wypadku.

Jak podkreślił sędzia Paweł Spaleniak, nie ma przesłanek które mogłyby wskazywać na to, że oskarżony wiedział i godził się na katastrofę w ruchu lądowym. Podkreślił, że nagrania monitoringu wskazują, że kierowca próbował ustawić się wzdłuż torów, chcąc uniknąć ewentualnego zderzenia z pociągiem. Sędzia podkreślił, że oskarżony wcześniej nigdy nie wchodził w konflikt z prawem i nie popełnił przestępstwa w sposób umyślny.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżony nie został aresztowany, do zakładu karnego będzie musiał się zgłosić z wolnej stopy w wyznaczonym terminie po uprawomocnieniu wyroku.