„Pojęciownik równościowy” wyjaśni co to ableizm, bifobia, cispłciowość i budżet wrażliwy na płeć

Co to ableizm, bifobia, cispłciowość lub ekskluzja? Czym charakteryzuje się „budżet wrażliwy na płeć” a czym „luka płacowa ze względu na płeć”? Jak nazywać osobę innej niż polska narodowości? Definicje tych i wielu innych pojęć można znaleźć w „Pojęciowniku równościowym” przygotowanym przez Zespół ds. polityki równości i różnorodności.

„Pojęciownik równościowy” to rodzaj słownika, który ma pomóc wytłumaczyć szereg pojęć, których znaczenie wciąż nie jest dla wszystkich znane lub nie do końca zrozumiałe. Brak zrozumienia danych terminów, a także tego, co oznaczają w życiu codziennym wielokrotnie rodzi problemy w komunikacji czy wzajemnej tolerancji.

Pojęciownik został opracowany przez miejski Zespół ds. Polityki równości i różnorodności. Twórcy chcą pomóc w komunikowaniu się w sposób wrażliwy dla innych osób. Wyjaśnienie poszczególnych pojęć ma doprowadzić do wyjścia z utartych schematów i skrótów językowych, które mogą być krzywdzące dla innych.

Nietypowy słownik dostępny jest w formie pdf, dlatego łatwo go np. zapisać w telefonie czy innym urządzeniu przenośnym. Jest także powszechnie dostępny dla wszystkich osób z dostępem do internetu. Może być również np. wsparciem podczas lekcji tolerancji w szkołach.

Zespół zapowiada, że poradnik będzie regularnie uzupełniany o nowe terminy.

Pojęciownik Równościowy dostępny jest online.