Już za tydzień Poznań ugości najlepszych europejskich kajakarzy

Już za tydzień Poznań stanie się areną zmagań najlepszych europejskich kajakarzy i parakajakarzy. Na Torze Regatowym Malta odbywać się będą Mistrzostwa Europy seniorów w tych dyscyplinach.

 

Już po raz kolejny Poznań będzie gospodarzem prestiżowej, międzynarodowej imprezy, która odbędzie się na Torze Regatowym Malta. Mistrzostwa Europy zaplanowane są od 3 do 6 czerwca. Dla europejskich zawodników będzie to ostatni poważny sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

W ostatnim roku tor na poznańskiej Malcie został zmodernizowany, podobnie jak towarzysząca mu infrastruktura. Dzięki temu obiekt spełnia wysokie wymagania stawiane gospodarzom największych międzynarodowych imprez. Uprzątnięto i uregulowano dno jeziora, co także pozytywnie wpływa na komfort pływania zawodników.

Do Poznania przyjedzie ponad 700 zawodników z 33 państw, – z Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Dani, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i Turcji.

Z kolei w konkurencjach parakajakarskich rywalizować będą ekipy z 14 państw – Austrii, Białorusi, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji i Ukrainy.

Początkowo impreza miała odbyć się w Niemczech, jednak tamtejsi organizatorzy odwołali wydarzenie pod koniec kwietnia tego roku. W takiej sytuacji Poznań zaoferował gotowość do organizacji Mistrzostw u siebie. O przyznaniu stolicy Wielkopolski imprezy zadecydowało m.in. bogate doświadczenie w przygotowaniu i realizacji podobnych zawodów.

Na Malcie będzie można podziwiać największe europejskie gwiazdy kajakarstwa i parakajakarstwa. Impreza będzie się odbywać przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego oraz wytycznych ECA dotyczących Covid-19.

Nie będzie to jedyne duże wydarzenie sportowe organizowane na Torze Malta. Pod koniec czerwca Poznań będzie gospodarzem Mistrzostw Europy Juniorów i U23 w kajakarstwie, podczas których rywalizować będzie ok. 800 zawodników z 44 państw. Z kolei w sierpniu planowane są Klubowe Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Uczestnicy rywalizować będą na łodziach 20-osobowych i 10-osobowych, rozegrane zostaną 63 konkurencje na dystansie 200 m, 500 m i 2000 m.