Poznańskie szpitale wśród placówek, które dostaną dodatkowe dofinansowanie na zakup sprzętu

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej 21 szpitali z największą aktywnością donacyjną otrzyma 17,5 mln zł dofinansowania na zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

Minister Zdrowia nagrodził 21 szpitali z największą aktywnością donacyjną w latach 2017-2019 – uwzględniona została liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych i pobranych do przeszczepiania narządów.

Resort podkreśla, że dofinansowanie jest wyrazem uznania dla pracy całego zespołu koordynującego i zaangażowanego w proces donacji, który identyfikuje, kwalifikuje i sprawuje opiekę nad dawcami, jak również dla zaangażowania ze strony zarządzających tymi podmiotami leczniczymi.

W gronie nagrodzonych szpitali znalazły się, w kolejności od najwyżej ocenionych szpitali, m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Nagrodzony został też m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach zakładu leczniczego Centralny Szpital Kliniczny.

Nagrodę dostanie też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej 3 oraz SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wśród nagrodzonych jest też Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach, Szpital Śląski w Cieszynie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Nagrody trafią też do Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, SPZOZ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Międzyleskiego Szpitala Specjalistyczny w Warszawie i do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Łączna suma przyznanych przez Ministra Zdrowia nagród wyniosła 17,5 mln zł, a pieniądze przyznane poszczególnym szpitalom uwzględniały aktywność donacyjną tych placówek.