Ostatnie dni na zgłoszenie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Jeszcze tylko do jutra, 31 maja, można składać projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. W tegorocznej edycji do rozdysponowania są 22 miliony złotych.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 3 projekty. Aby to zrobić należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, co można zrobić poprzez serwis PBO lub osobiście, dostarczając go do biura podawczego Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim lub wysłać pocztą/kurierem na adres Gabinetu Prezydenta (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań). Każde zgłoszenie musi mieć także dołączoną listę poparcia z podpisami minimum 10 mieszkańców.

Projekty dzielone są na rejonowe i ogólnomiejskie, przy czym tak jak w ubiegłym roku, wśród ogólnomiejskich wyróżniane są również te w ramach Zielonego Budżetu.

Zielony Budżet ma na celu promocję działań, inwestycji i projektów na stworzenie atrakcyjnych terenów zielonych – (parków, zieleńców, skwerów, ogrodów deszczowych, pasaży bioretencyjnych, łąk kwietnych, rabat kwietnikowych lub bylinowych, alei drzew, parków jednego drzewa czy innych niekonwencjonalnych rozwiązań wzbogacających ekosystem. Co ważne, to wnioskodawca musi podjąć decyzję czy jego projekt ma być zaliczony do Zielonego Budżetu. Aby zostać zakwalifikowany do tej kategorii, projekt musi w co najmniej 90% dotyczyć zieleni.

Liczba rejonów nie uległa zmianie – nadal jest ich 13. Maksymalna wartość projektu w tej grupie może wynieść 600 tysięcy złotych, natomiast na projekty ogólnomiejskie to maksymalnie 2 miliony złotych. Każdy projekt przechodzi kilkuetapową weryfikację ze strony urzędników miejskich. Tylko te, które zostaną pozytywnie zarekomendowane, będą wpisane na kartę do głosowania.

W tym roku do rozdysponowania są 22 mln złotych, czyli o milion więcej niż w ubiegłorocznej edycji. Głosowanie na projekty będzie odbywać się od 1 do 22 października. Każdy mieszkaniec będzie miał do dyspozycji 4 głosy – 2 na projekty rejonowe, jeden na ogólnomiejski ogólny oraz jeden na Zielony Budżet. Głosowanie będzie odbywać się online.

W tym roku potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS (ich kosztem nie będzie obciążony mieszkaniec). Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, będą mogły zagłosować na miejscu – w Urzędzie Miasta Poznania. Zmiana to efekt rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, na podstawie którego zabroniono weryfikacji głosów poprzez podanie numeru PESEL.

Poradnik na temat tego, jak zgłosić projekt znajduje się na stronie PBO 2022. W serwisie  zamieszczono także informacje dotyczące przykładowych kosztów najpopularniejszych inwestycji oraz listę pracowników wydziałów merytorycznych, z którymi można kontaktować się w sprawie ewentualnych wątpliwości. W razie pytań można dzwonić na POZnan*KONTAKT – tel. 61 646 3344, na numery: 61 878 5936, 61 878 5977 lub 61 878 5785, a także wysłać e-mail na adres: pbo@um.poznan.pl.

Projekty można składać do 31 maja.