Szpital przy ul. Szwajcarskiej wraca do podstawowego działalności. Co ze szpitalem tymczasowym na MTP?

Wojewoda wielkopolski wydał decyzję o przywróceniu dotychczasowej działalności Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Od ponad roku placówka zajmuje się jedynie leczeniem osób zakażonych Sars-CoV-2. Wiadomo także jaka będzie najbliższa przyszłość szpitala tymczasowego na terenie MTP.

 

Szpital im. Strusia od marca 2020 roku jest w pełni poświęcony leczeniu osób chorych na Covid-19. Obecnie posiada łącznie 420 łóżek dla zakażonych pacjentów.

Zgodnie z zarządzeniem Michała Zielińskiego, od 1 lipca szpital przy ul. Szwajcarskiej będzie posiadał jedynie łóżka „buforowe” dla osób z podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2 oraz 36 łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 12 z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Decyzja ma związek z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz koniecznością zapewnienia opieki zdrowotnej mieszkańcom regionu z innymi schorzeniami.

Jednocześnie, wojewoda zaplanował zmianę szpitala wiodącego z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu na Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu.

Wiadomo także jaka jest najbliższa przyszłość szpitala tymczasowego na terenie MTP. Plan zakłada zachowanie jego działalności poprzez stałe utrzymanie pierwszego modułu podstawowego, który obejmuje 56 łóżek i 10 łóżek respiratorowych. Jednocześnie zachowania będzie możliwość szybkiego i bieżącego reagowania na wzrost liczby zachorowań i uruchamiania kolejnych modułów.

Poza potencjałem szpitala wiodącego oraz szpitala tymczasowego strategia reorganizacji opieki szpitalnej nad pacjentem z COVID-19 zakłada na 2 poziomie zabezpieczenie łóżek do poziomu oddziałów zakaźnych. Wsparciem opieki pozostaną także wcześniej przekształcone oddziały „covidowe” ze stałą liczbą łóżek określoną na podstawie analiz zapotrzebowania w okresie ustabilizowania się poziomu zakażeń na danym terenie. Stąd zaplanowano także pozostawienie oddziałów  „covidowych” w  Wielkopolsce. Zabezpieczenie dla pacjentów z COVID-19 na południu regionu będą sprawowały podmioty lecznicze: Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim).    Wymienione szpitale zapewnią opiekę dla pacjentów z COVID-19 w ramach dodatkowych łóżek, bez uszczerbku dla dotychczasowej działalności podmiotów leczniczych w ramach posiadanych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na północy Wielkopolski wsparcie w leczeniu pacjentów z COVID-19 zapewni szpital w Czarnkowie.” – wyjaśnia Biuro Wojewody.