Wstęga Nadziei dla Białorusi w CK Zamek

W Holu WIelkim CK Zamek można obejrzeć Wstęgę Nadziei dla Białorusi, czyli najnowszy projekt kulturalny, który ma być wyrazem solidarności i uznaniem dla walczących o demokrację Białorusinów.

 

Projekt to efekt współpracy grupy artystycznej Nigunim Project i Fundacji BORUSSIA. „Wstęga Nadziei” ma być symbolem solidarności artystów z Białorusinami, którzy walczą o demokrację.

Niemal rok temu sytuacja na Białorusi uległa mocnemu pogorszeniu. Silny bunt obywateli przeciw władzy spotkał się z ostrą, represyjną reakcją reżimu. Projekt ma być symbolicznym wsparciem, a zarazem wyrazem uznania dla działań represjonowanych obywateli Białorusi.

Do udziału w projekcie organizatorzy międzynarodową społeczność artystyczną. Twórcy mieli wykonać i przesłać własną tkaninę, wykonaną w dowolnej technice. Format pracy miał mieć 30 na 30 cm i być utrzymany w barwach białoruskiej flagi. Pozostałe elementy pozostawiono wyobraźni i inspiracji artystów.

Na zaproszenie odpowiedziało ponad 70 osób z sześciu państw. Przesłano ponad 120 prac. Efektem jest 12-metrowa wstęga ze zszytych ze sobą prac. Wciąż jednak docierają kolejne prace, więc wstęga będzie jeszcze dłuższa.

Wstęga Nadziei ma być prezentowana w różnych miejscach publicznych nie tylko w Polsce, ale także innych europejskich państwach. Ma skłaniać do refleksji i dyskusji, a także zachęcać do działań, które mogą pomóc w pokojowym rozwiązaniu konfliktu.

Wstęgę można oglądać w Holu Wielkim CK Zamek do 27 czerwca. Wstęp jest wolny.