Powstaje koncepcja trasy tramwajowej na Podolany

Którędy ma przebiegać trasa tramwajowa na Podolany? Jak połączyć ją z istniejącą infrastrukturą uwzględniając w jak największym stopniu potrzeby mieszkańców? Wkrótce powstanie koncepcja funkcjonalno-przestrzenna dla tej inwestycji.

Zamówienie publiczne opublikowane przez ZTM Poznań obejmuje wykonanie koncepcji, zawierającej szczegółową analizę możliwości poprowadzenia trasy tramwajowej na Podolany oraz połączenia jej z istniejącym torowiskiem wzdłuż ul. Piątkowskiej.

W koncepcji powinno się znaleźć także m.in. wyznaczenie odpowiedniego korytarza transportowego, jednak z uwzględnieniem istniejącego i planowanego otoczenia urbanistycznego.

Trasa ma nie tylko zapewnić odpowiednią komunikację transportem zbiorowym dla coraz liczniejszej grupy mieszkańców Podolan, ale także obsługę tramwajową dla Szpitala Wojewódzkiego, Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz powstającego w tym rejonie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Spółka zaznacza jednak, że koncepcja jest jednym z pierwszych kroków w kierunku budowy trasy tramwajowej na Podolany. Dalsze prace projektowe, a także właściwe prace budowlane uzależnione będą od możliwości finansowych miasta.

Jednocześnie ZTM przypomina, że trwa opracowywanie koncepcji węzła przesiadkowego „Druskiennicka”, który ma się znaleźć w tej okolicy. W jego skład wchodzą m.in.: nowy przystanek kolejowy o roboczej nazwie „Poznań Druskienicka” wraz z niezbędną infrastrukturą, a także parkingi typu Bike&Ride oraz Park&Ride.

„Doprowadzenie planowanej trasy tramwajowej do projektowanego przystanku kolejowego zdecydowanie poprawi poziom integracji komunikacji miejskiej z Poznańską Koleją Metropolitalną” – wskazuje Jan Gosiewski, Dyrektor ZTM w Poznaniu.