Rusza miejski program zabezpieczenia płodności osób chorych onkologicznie

Można już składać wnioski o udział w miejskim programie skierowanym do osób chorych onkologicznie, który ma na celu zabezpieczyć komórek rozrodczych, by w przyszłości móc mieć dzieci po pokonaniu choroby.

Program „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie” przewidziany jest na lata 2021-2023.

Choroby onkologiczne często negatywnie wpływają na płodność. By zabezpieczyć możliwość posiadania dzieci przez chorych, Miasto stworzyło program, który pozwala na zabezpieczenie komórek rozrodczych, jakie można wykorzystać w przypadku pochorobowych problemów z płodnością.

„Już od 2017 roku pomagamy mieszkańcom borykającym się z problemem niepłodności, wspierając finansowo przeprowadzenie zabiegów in vitro. Z procedury tej mogą skorzystać pary, które nie mają dzieci. Z nowego programu zabezpieczenia płodności na przyszłość mogą skorzystać również osoby, które aktualnie nie są w żadnym związku, a ewentualne decyzje dotyczące posiadania potomstwa będą podejmować w perspektywie kolejnych lat po zakończeniu leczenia. Program zapewnia im nie tylko procedurę pobrania i kriokonserwacji komórek rozrodczych, ale również wsparcie psychoonkologiczne.” – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak wyjaśnia Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania, zwykle to nie sama choroba, a leczenie onkologiczne wpływa na funkcje układu rozrodczego chorych. Program ma pomóc w pokonaniu tego problemu i umożliwić osobom, które pokonały nowotwór posiadanie dzieci.

Procedura zabezpieczenia płodności na przyszłość nie jest dostępna w ramach świadczeń gwarantowanych, a koszty leczenia nowotworu zwykle nie pozwalają chorym na opłacenie jej we własnym zakresie – szczególnie, że jest ona droga. Miejski program jest bezpłatny, ponieważ środki na ten cel przekazywane są z budżetu miejskiego.

Przez trzy lata funkcjonowania programu, wsparcie otrzyma niemal 200 osób. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel ponad milion złotych, czyli po 345 tysięcy złotych na rok. Program skierowany jest do osób w wieku 18-40 lat, mieszkających na terenie Poznania przez minimum rok przed złożeniem wniosku, odprowadzających podatki w Poznaniu i spełniających ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia niepłodności metodą zabezpieczenia płodności na przyszłość.

Aby wziąć udział w programie, należy złożyć odpowiedni wniosek u realizatora programu. Jest nim Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego przy ul. Polnej 33.

 

„Zabezpieczenie płodności polega na pozyskaniu od chorych osób komórek jajowych lub plemników z następową ich kriokonserwacją tzn. zabezpieczeniem w bardzo niskiej temperaturze. Procedury te muszą być wykonane przed rozpoczęciem u tych pacjentów chemio- czy radioterapii, które są dla komórek rozrodczych bardzo szkodliwe, czy wręcz zabójcze. Należy podkreślić, że kriokonserwacja komórek jajowych i plemników pozwala zachować ich potencjał rozrodczy. Z tego względu, po zakończeniu leczenia onkologicznego, można je z powodzeniem wykorzystać w programie zapłodnienia pozaustrojowego celem uzyskania zarodków i ciąż” – tłumaczy prof. dr hab. n.med. Leszek Pawelczyk, Kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu oraz Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niepłodności GPSK w Poznaniu.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz telefony kontaktowe dostępne są na stronie internetowej programu.