Dopuszczalna waga ciężarówki przekroczona aż o 15 ton

Aż 15 ton więcej niż dopuszczalna maksymalna waga ważył samochód ciężarowy przewożący cement. Łącznie pojazd ważył 47 ton, a o 10 ton był zwiększony nacisk podwójnej osi napędowej. Takie nieprawidłowości mogą kosztować przewoźnika aż 15 tysięcy złotych.

 

Sytuacja miała miejsce w rejonie Leszna, gdzie mieszkańcy skarżyli się na ciężkie pojazdy dojeżdżające do pobliskiego placu budowy i rozjeżdżające drogi lokalne.

Inspekcja Transportu Drogowego postanowiła kontrolować okolice, by zweryfikować zgłoszenia. Na jednej z ulic zauważyli czteroosiowy pojazd przewożący cement.

Kierowcę poproszono o przejechanie na punkt wagowy w Maryszewicach. Okazało się, że pojazd zamiast 32 ton waży aż 47, czyli o 15 za dużo. Co więcej, pomiar nacisku na podwójnej osi napędowej został przekroczony o 10 ton przy dopuszczalnych 19.

Kierowcy zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia z pojazdu nadmiaru ładunku. Jednocześnie wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 15 tysięcy złotych.